MHP: 'Hükümet ürkeklik içerisinde'

MHP: 'Hükümet ürkeklik içerisinde'.10549
  • Giriş : 08.12.2008 / 08:30:00
  • Güncelleme : 08.12.2008 / 00:20:41

Bahçeli, hükümetin Ermenistan sınır kapısının açılması yolundaki girişimleri "ürkeklik" olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye'ye yönelik iddiasını ve toprak taleplerini ısrarla sürdüren Ermenistan'a, sınır kapılarını açmayı dile getiren ve bu ülke ile diplomatik temasa kalkışan AKP'nin ürkek tutumu, ecdadımızın yargılanması konusunda yabancılara ve işbirlikçilerine ümit ve cesaret vermektedir'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin bir yandan sürüklendiği derin stratejik sorunlarla boğuşurken, kendilerini ''Aydın'' olarak tanımlayan bir grubun, ''Ermenilerden özür dilenmesi'' maksadıyla başlatmak istedikleri kampanyanın, yozlaşma ve çürümenin ulaştığı vahim durumu göstermesi bakımından ibret verici olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 1930'da meydana gelmiş bir isyanın bastırılmasını ''soykırım'', Cumhuriyetin kurucusu Aziz Atatürk'ün ise ''savaş suçlusu'' ilan edilmeye çalışıldığı bir dönemde, ''sözde Ermeni soykırımı'' olarak tanımlanan dayatmaların ivme kazanmış olmasının, geniş tabanlı ve sistematik bir karalama faaliyetinin başlatıldığına işaret ettiğini kaydeden Bahçeli, şöyle devam etti:

''Yıllardan beri tarihle yüzleşmek adına Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tek taraflı ve tavizkar tutumunun kapı araladığı ve heves gösterdiği bu konu, artık kendi ecdadımızı yargılatacak bir sürecin önümüzde olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye'ye yönelik iddiasını ve toprak taleplerini ısrarla sürdüren Ermenistan'a, sınır kapılarını açmayı dile getiren ve bu ülke ile diplomatik temasa kalkışan AKP'nin ürkek tutumu, ecdadımızın yargılanması konusunda yabancılara ve işbirlikçilerine ümit ve cesaret vermektedir.

Gelişmeler, sözde soykırım iddiaları ekseninde oluşan hakaret ve ithamlara sessiz kalan hükümet etrafında, etkili bir kuşatma alanı oluşturmak ve bu alanı giderek daraltmak üzerine kurulmuş bir senaryonun uygulanmaya başladığını göstermektedir.

Tarihi gerçeklere tamamen aykırı, insaf ve hakkaniyet duygusundan yoksun bir anlayışla sözde özür kampanyasına öncülük eden zihniyetin, Osmanlı Devleti döneminde emperyalist devletlerin kullandıkları Ermeni tebasının neden olduğu kanlı olayları ve akabinde gelişen şartları bilmeden hareket ettiklerini düşünmek mümkün değildir.''

-''ECDAT YADİGARINI AŞAĞILAMA''-

Bahçeli, ''Adlarının başına yerleştirilen muhtelif sıfatlarla kamuoyuna seslenme imkanı bulan işbirlikçi mihrakların, hayati milli çıkarları ucuz pazarlıkların malzemesi haline getiren AKP iktidarının oluşturduğu teslimiyetçi zeminden cesaret aldıklarını ve özür talep etme noktasına kadar cüret kazandıklarını'' savundu.

Tarihin yaşanmış, yazılmış ve hükmünün verilmiş olduğunu belirten Bahçeli, şunları kaydetti:

''Ortada utanacağımız bir suç ve adına özür dileyeceğimiz bir suçlu yoktur. Türk Milleti de sahip olduğu büyük imparatorluk coğrafyalarından çekilirken, katliamlar, mezalimler ve bitmek tükenmek bilmeyen trajik göçler yaşamış ancak bu tarihi hadiseleri yüreğine gömerek yeni bir dünyaya kapı açmıştır.

Hiç kimsenin, mirasçısı olduğumuz ecdat yadigarını aşağılama, suçlu gibi tanımlama ve özür talep etme hakkı ve haddi değildir. Ancak bu talebin ısrarı halinde kimin kimden özür dilemesi gerektiği yeniden tartışılmalı, Ermenilerce mezalime maruz kalan milletimizin, suikasta kurban giden Osmanlı devlet adamlarının, katledilen Cumhuriyet diplomatlarının ve henüz acıları çok yeni olan Karabağ katliamlarının özrünü beklemek, en doğal ve tarihi hakkımızdır.

Her fırsatta aziz ceddimizin bir asır önce soykırım yaptığı yalanına başvuran Ermeniler, Azerbaycan topraklarında, üzerinden henüz yalnızca 16 sene geçmiş olan gerçek bir insanlık vahşetini itiraf ve kabul etmek, işgal altında bulundurdukları topraklardan çekilmek zorundadırlar. Bu haysiyet kırıcı durumun kabul edilmesi ve ilişkilerin bu dayatma ve tavizlerle ilerleyebilmesi mümkün değildir.''

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*