MHP: Kadir'e neden vize verilmedi

MHP: Kadir'e neden vize verilmedi.7873
  • Giriş : 10.07.2009 / 14:28:00

MHP Grup Başkanvekili, İzmir Milletvekili Oktay Vural, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir'e, 2006-2007 yıllarında başvurusu olmasına rağmen neden vize verilmediğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Kadir'e, ''Türkiye'ye girmesi sakıncalı kişi'' olduğu gerekçesiyle vize verilmediğini belirtti.

Kadir'in Türkiye'ye girmesinin neden sakıncalı olduğunu öğrenmek isteyen Vural, önergesinde şu sorulara yer verdi:

''Kadir'e vize verilmemesi için Çin hükümetinin baskısı, bu konuda talebi oldu mu? Vize verilmemesi konusunda hükümetinizin bir anlaşması var mı? Kadir ile bugüne kadar bir görüşmeniz oldu mu? Dışişleri Bakanı'nın bir görüşmesi oldu mu? Hamas Örgütünün Lideri Halid Meşal ile siz ve Dışişleri Bakanı, kaç kez görüştü? Meşal'in Türkiye'ye gelmesi için vize verilirken, Kadir'e verilmemesinin ardında yatan gerekçe nedir? Hamas örgütü askeri liderinin Türkiye ziyaretlerinde, Türkiye'nin davet etmiş olmasına rağmen, Uygur Türkleri'nin maruz kaldığı bu insanlık dramı karşısında istişarelerde bulunmak üzere Kadir'in Türkiye'ye gelmesi için 'bu tür şeylerde davet olmaz' cevabınızın gerekçesi nedir? Türkiye'nin, barışçıl bir çözüm bulmak için Türk yetkililerle görüşmek isteyen birine davet yapması sizin ifadenize göre neden mümkün değildir?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*