MHP Kaz Dağları için araştırma istedi

MHP Kaz Dağları için araştırma istedi.7651
  • Giriş : 12.11.2007 / 11:20:00

MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz ve 28 arkadaşının, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergede, Kaz Dağlarının 256 bin hektar alana sahip olduğu vurgulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP, Kaz Dağlarındaki maden arama ve işletme çalışmalarına ilişkin gerçeklerin halka sunulması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.
MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz ve 28 arkadaşının, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergede, Kaz Dağlarının 256 bin hektar alana sahip olduğu vurgulandı.


Çanakkale ve Balıkesir il sınırları içinde, Kaz Dağları yamaç ve eteklerinde 8 ilçe, 20 belde ve yaklaşık 330 köyün bulunduğu belirtilen önergede, dağda, yaklaşık 800 adet bitki türü ve 47 adet endemik bitki çeşidiyle dünyanın en zengin florasının oluştuğu bildirildi.


Kaz Dağlarının Edremit Körfezine bakan 21 bin 300 hektarlık alanın, 1993 yılında Milli Park olarak ilan edildiği hatırlatılan önergenin gerekçesinde, şöyle denildi:


"Korunmaya muhtaç dünya mirası ve turizm için yaratılmış ulu bir dağ olan Kaz Dağları, arama ve işletme ruhsatı mahiyetinde yaklaşık 700 adet maden ruhsatı ile yol, şantiye, tesis ve sondaj izinleriyle insanlığın saldırısına uğramıştır.


Kaz Dağlarında oluşturulan maden çalışmalarının tespiti ve incelenmesi, Kaz Dağlarında korunması elzem olan yeni alanların belirlenmesi ve Milli Park ilan edilmesi gereken bölümlerin tespit edilmesi, bölgenin stratejik planının oluşturulması, Kaz Dağlarında yıllardır altın arama ve işletme amaçlı faaliyet gösteren özellikle yabancı şirketlerin çalışmalarının kapsam ve boyutunun tespit edilmesi, bölgenin madenler açısından oluşturulacak politikaya esas olmak üzere gerçeklerin tespit edilmesi, halkımızın endişe ve beklentilerinin belirlenmesi için Meclis Araştırması yapmak tarihi bir görevdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious