MHP lideri Bahçeli, 7 yıl önce farklı düşünüyormuş

MHP lideri Bahçeli, 7 yıl önce farklı düşünüyormuş.9818
  • Giriş : 28.03.2008 / 06:11:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 01:11:23

Bahçeli'nin, 7 yıl önce 'mahkeme mahkumiyeti' olmadan parti kapatılmasın dediği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Star Gazetesinin haberine göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 14 Mart'ta yaptığı 'Anayasayı değiştirelim' çağrısına karşın zaman geçtikte bu çağrısına içinde 'mahkemede somutlaşmış eylem' şartını reddeden kırmızı çizgiler ekledi. Oysa Bahçeli'nin 2001 yılında içinde yer aldığı koalisyon hükümeti döneminde hazırlanan ve yeterli oyu alamadığı için kadük olan değişiklik teklifinde 'mahkeme mahkumiyeti' maddesi de yer alıyordu.

SINIRSIZ YETKİYE ÖNLEM

BAHÇELİ'NİN de yer aldığı Anasol-D Hükümeti'nin 251 milletvekilinin imzasını taşıyan teklifte 'Bir siyasî partinin, 68. maddenin 4. fıkrasına aykırı eylemlerinden dolayı temelli kapatılmasına, bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğine ilişkin 'mahkeme kararı' ve bu kararın Anayasa Mahkemesi'nce kabul görmesi' şartı konuldu. Anılan hükümde, bir siyasî partinin 68'inci maddenin 4'üncü fıkrasındaki 'Siyasî partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf, zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez' hükmüne aykırı eylemlerin işlendiği bir odak haline gelip gelmediğinin tespiti Anayasa Mahkemesi'ne bırakılmıştı.Bu Anayasa Mahkemesi'ne soyut ve sınırları belirsiz bir takdir yetkisi tanımıştı.

Bu 'sınırsız' takdir yetkisini kaldırmaya yönelik teklif Anayasa değişiklikleri için alt sınır olan 330 oy çıkmadığı ve 303 oy aldığı için paketten düşerek kadük oldu. Daha sonra uzlaşma komisyonu kuruldu. Partilerin görüşleri doğrultusunda, anayasa paketi hazırlandı. Pakette anayasanın bugünkü 69 ve 68'inci maddelerinin yer aldığı düzenleme yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious