MHP lideri Bahçeli, açılan davayı yerinde bulmadı

MHP lideri Bahçeli, açılan davayı yerinde bulmadı.8850
  • Giriş : 16.03.2008 / 19:00:00

MHP lideri Devlet Bahçeli, açılan davayı yerinde bulmadı. Bunun nedeni de zamanlama ve siyasi sonuçları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili, ''Sürecin siyasi sonuçlarının yapacağı tahribat, bunun hukuki sonuçlarından çok daha önemli ve öncelikli bir konu olarak görülmelidir'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, hukuki sürecin başladığını, herkesin bu sürecin sonuçlarını beklemek ve Anayasa Mahkemesi'ni etkileyecek davranışlardan özenle kaçınması gerektiğini kaydetti.

"Bu son gelişmeyi ve sonuçlarını değerlendirirken bazı hususları herkesin çok iyi düşünmesi gerektiğini" ifade eden Bahçeli, "65 aydır iktidarda olan bir siyasi partinin kapatılması için dava açılması, hukuki yönleri bir tarafa bırakılsa da çok vahim siyasi sonuçları olacak bir durumdur" görüşünü dile getirdi.

Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Anayasa Mahkemesi'ndeki dava sürecinin ne kadar zaman alacağını bugünden kestirmek mümkün değildir. Dava sürecinde iktidar olarak siyasi yetkililerini kullanmayı sürdürecek olan AKP'nin TBMM'nin ve hükümet düzeyindeki tasarruflarının tümü tartışmalı ve şaibeli hale gelecektir.

KRİTİK BİR SÜREÇ
Çok ciddi iç ve dış güvenlik sorunları ile karşı karşıya olan Türkiye kritik bir dönemden geçmektedir. Bu sancılı süreçte; terörle mücadele, etnik bölücülük, uluslararası çalkantılar ve krize dönüşme işaretleri veren ekonomik ve sosyal sorunlar hayati önem taşımaktadır."

Bahçeli, "Açıkça belirtmek isterim ki; böyle bir ortamda Yargıtay Başsavcısı'nın bu süreci başlatırken bunun siyasi sonuçlarını ve yapacağı tahribatın niteliği ve boyutlarını çok daha dikkatli olarak değerlendirmiş olması gerekirdi" dedi.

"Siyasi kaostan kaçınılmalı"

Yasama, yürütme ve yargının görev ve sorumluluklarının Anayasa'da açıkça belirtildiğini, her kurumun bu çerçevede görev ve sorumluluklarının gereğini yerine getirmek durumunda olduklarını ifade eden Bahçeli, "Ancak Anayasal düzeni ve dayandığı ilkeleri korurken, Türkiye'yi bir siyasi kaosun içine sürüklemekten ve çok ağır siyasi sorunlar yaratmaktan kaçınmak da herkes için bir yükümlülük olarak görülmelidir" dedi.

KAPATMA İLE SORUN ÇÖZÜLMEZ
Anayasanın dayandığı temel ilkelerin, siyasi partilerin kapatılması yoluyla korunamayacağının Türk demokrasisinin bu alandaki talihsiz tecrübesiyle sabit olduğunun altını çizen Bahçeli, bu yöndeki zorlamaların Türk siyasi hayatında fiiliyatta doğurduğu sonuçların bütün açıklığıyla ortada olduğunu kaydetti.

AK PARTİYİ ANCAK MİLLET TASFİYE EDER
"AKP'nin siyasi tasfiyesini ancak Türk milleti yapabilecektir. Bunun yeri, yolu ve yöntemi de milli iradenin tecelli edeceği seçim sandığıdır" diyen Bahçeli, "AKP'nin kapatılması için hukuki sürecin başlatılmış olması karşısında, Türkiye'nin çok ağır bir siyasi kaosa sürüklenmesinin önüne geçilmesi için şu hususları siyasi partilerin değerlendirmesine sunmak isteriz. Anayasa'nın 68. ve 69. maddelerinin gözden geçirilerek, siyasi partilerin 68. maddenin 4. fıkrasına aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılması yerine, bu fiilleri işleyen parti üyeleri, yöneticileri ve milletvekillerinin bireysel olarak sorumlu tutulmasını ve bunlar hakkında cezai soruşturma ve yaptırım uygulanmasını öngören yeni bir düzenleme yapılması üzerinde durulabilecektir. Terörle organik bağı ve eylem birliği olan ve terörü bölücü amaçlar için bir vasıta olarak gören siyasi partilerin durumu ayrı bir değerlendirme konusu olabilecektir. Milliyetçi Hareket Partisi bu hususların kamuoyunda tartışmaya açılmasının yararlı olacağını düşünmektedir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious