MHP lideri Bahçeli'ye hakarete para cezası

MHP lideri Bahçeli'ye hakarete para cezası.9824
  • Giriş : 17.07.2008 / 10:36:00

Aydınlık Dergisinde "Atasagun-Bahçeli İkilisine Özel Görev" başlıklı haberde Bahçeli'ye "hakarette bulunulduğu" iddiasıyla yargılanan Emcet Olcaytu ile Zahide Ruhsar Şenoğlu, para cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, Aydınlık Dergisi'nde 18 Aralık 2005 tarihinde yayımlanan "Atasagun-Bahçeli İkilisine Özel Görev" başlıklı haberde, "Atasagun, MHP Genel Merkezi'ne yerleşti. Görev Türkiye himayesinde Kürdistan özel projesini uygulamak. Hedef, federasyonu milliyetçi, Atatürkçü kisvesi altında bir koalisyona yaptırmak. 'Kerkük'ü alıyoruz' diyerek Diyarbakır'ı vermek. Kamuoyunu ikna için 'PKK'yı bitiriyoruz' balonu uçurulacak" şeklinde ifadelere yer verildiği aktarıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından haberdeki ifadeler nedeniyle Aydınlık Dergisinin o dönemdeki Genel Yayın Yönetmeni Emcet Olcaytu ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Zahide Ruhsar Şenoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125/1-4. maddelerinde düzenlenen "yayın yolu ile hakaret" suçundan cezalandırılmaları istemiyle dava açıldığı anımsatılan gerekçeli kararda, "Suça konu yazılar bir bütün olarak yasa ve yerleşmiş Yargıtay içtihatları ile birlikte değerlendirildiğinde ifade özgürlüğü, eleştiri sınırları aşılarak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konumu itibariyle kişilik haklarına saldırı niteliğinde söz ve cümlelerin kullanıldığı, atılı 'yayın yolu ile hakaret' suçunun unsurlarının oluştuğu yönünde tam kanaat hasıl olmuştur" denildi.

Mahkeme, sanıklar Olcaytu ve Şenoğlu'nun, 5187 sayılı Basın Yasası'nın 11. maddesi delaletiyle TCK'nın 125/1. maddesi gereğince, suçun işleniş biçimi, yer ve zaman, mahiyeti, suç sebep ve saikleri birlikte dikkate alındığında bin 800'er YTL adli para cezasına çarptırılmalarına karar verdi.

Eylemin yayın yoluyla gerçekleştirilmesi nedeniyle mahkeme, cezaları TCK'nın 125/4. maddesi uyarınca yarı oranında artırarak, Olcaytu ve Şenoğlu'nu, ayrı ayrı 2 bin 400'er YTL adli para cezasına çarptırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*