MHP listelerinde aday çeşitliliği

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Tunceli'de teşkilat kurarak başına bir Alevi dedesini getiren MHP'de, emekli büyükelçiden eski futbolcuya kadar birçok ünlü isim aday adayı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP'ye toplumun her kesiminden birçok isim milletvekilliği aday adaylığı için başvuruda bulundu. Tunceli İl Başkanlığı'na Mehmet Heder adlı Alevi dedesini atayarak bir ilki gerçekleştiren MHP'ye aday adaylığı için başvuran isimler arasında, emekli büyükelçi Gündüz Aktan, eski futbolcu Saffet Sancaklı, Hacı Bektaşı Veli Kültür Vakfı Genel Başkanı Timur Ulusoy ile Alparslan Türkeş'in küskün oğlu Tuğrul Türkeş dikkat çekti.

MHP yönetiminin belirlediği milletvekili aday adaylığı için başvuru süresi dün sona erdi. Yaklaşık 4 bin başvuru yapılırken, aday adaylarının tasnif işlemleri için genel başkan yardımcıları seviyesinde özel bir birim oluşturuldu.

Küskünler yuvaya dönüyor

MHP, küskün muhaliflere de kucak açtı. Türkeş'in ölümünden sonra Bahçeli ile başkanlık yarışına giren ve daha sonra Aydınlık Türkiye Partisi'ni kuran Tuğrul Türkeş yuvaya döndü. Türkeş, Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından adaylık başvurusunu yaptı. MHP'de yine Bahçeli ile girdiği başkanlık yarışını kaybettikten sonra MHP liderine yazdığı sert mektuplarla kendinden söz ettiren Muharrem Şemsek de başvuruda bulundu.

Tunceli'de teşkilat kuruldu
Seçimde Alevi kesimin oylarını da almak isteyen MHP, bugüne kadar örgütlenemediği Tunceli'de 1 ay önce teşkilat kurdu. Mehmet Heder isimli bir Alevi dedesi il başkanı olarak belirlenirken, Tunceli için şimdiye kadar 7 milletvekili aday adayı başvuru yaptı. Bunlar arasında Hacı Bektaşı Veli Kültür Vakfı Genel Başkanı Timur Ulusoy, Cem TV'nin ortaklarından Bilsa Yazılım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Çakmak, İşadamı Hasan Zerek dikkat çeken isimler oldu.

Yeşilçam'dan isimler de var

MHP'ye başvuran diğer isimler şöyle: "İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski Emniyet Genel Müdürü Kemal Çelik, aktörler Serdar Gökhan ile Gökhan Güney, sanatçı Selahattin Alpay, TRT prodüktörü Ertürk Yöndem, dünyada ilk yumurtalık naklini gerçekleştiren Operatör doktor Bülent Alp Aydın, Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın oğlu Bülent Haberal."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious