MHP: Suriye ile geç kalmış dostluk

MHP: Suriye ile geç kalmış dostluk.7873
  • Giriş : 25.05.2009 / 07:00:00
  • Güncelleme : 24.05.2009 / 23:59:42

Grubun, Antakya'da Arkeoloji Müzesi ile Habib-i Neccar Camii'ni de ziyaret edeceği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi bir noktaya geldiğini belirterek, ''dostluğun meyvelerini almaya başladık'' dedi.
Şandır, Türkiye-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu'nda yer alan 25 milletvekili ve eşlerinin yer aldığı 4 günlük Suriye ziyareti sonrası geldiği Hatay'da gazetecilere, ziyaretlerinin çok samimi bir ortamda gerçekleştiğini, Suriyeli yetkililerinin kendilerini çok iyi karşıladığını söyledi.

İki ülke arasındaki dostluğa, kardeşliğe katkı sağlamak amacıyla Hama, Humus, Şam, Lazkiye ve Halep'e gittiklerini ifade eden Şandır, ziyaretlerinde Dostluk Barajı başta olmak üzere vize ve tırların geçişiyle ilgili sorunları konuştuklarını kaydetti.

Suriye ve Türkiye arasında olması gereken dostluk ilişkilerinin bu hükümet döneminde iyi noktaya geldiğinin altını çizen Şandır, şöyle devam etti:

''Doğru politikalar ve samimi ilişkilerle Suriye ile geç kalmış bir dostluğun meyvelerini almaya başladık. Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Anlaşma ile 300 milyon dolar olan dış ticaret hacmi 2 milyar dolara yaklaştı. Suriye ile Türkiye arasında artık ortaklığa dönüşen bir ilişkiye ulaştık. Bunda Cumhurbaşkanı ve Başbakanın katkısı var. Devletlerimizi yönetenler arasında samimi bir dostluk ve irade bulunuyor. Bu da iki ülke arasındaki sorunların tamamını çözecektir.''

Türkiye ile Suriye arasında yapılması düşünülen Dostluk Barajı konusunda da imkanların zorlanacağını dile getiren Şandır, ''Hatay, Asi Nehri'nin nimetini değil, külfetini taşıyor. Ancak, siyasi irade var, bu barajın yapılmasıyla ilgili de gerekli çalışmalar yapılacak'' dedi.

Toplantıya, Hatay Valisi Nusret Miroğlu, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkan Yardımcısı Ali Mursaloğlu katıldı.

Grubun, Antakya'da Arkeoloji Müzesi ile Habib-i Neccar Camii'ni de ziyaret edeceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*