'MHP toplumsal siyasetin merkezidir'

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde yaşanan olaylara karşı gösterdikleri sağduyu ve sabrın MHP'yi toplumsal siyasetin merkezi haline getirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 27 Mayıs 1980 tarihinde öldürülen Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak'ı anma programına katıldı. Bahçeli, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesi Sazak köyü mezarlığında bulunan Sazak'ın kabrine karanfil bırakarak su döktü. Dua eden ve okunan Kur'an'ı Kerim'i dinleyen Bahçeli daha sonra tören alanına kurulan çadıra geçti.

Burada partililere seslenen Bahçeli, Gün Sazak'ın siyasetin kirlendiği, yolsuzlukların devletin kurumlarını sardığı ve Türk milletinin yabancı rejimlerin tehdidi altında bulunduğu bir dönemde Gümrük ve Tekel Bakanlığı görevini üstün bir başarıyla yerine getirdiğini kaydetti. Sazak'ın büyüklüğünün yalnızca başarısından kaynaklanmadığını belirten Bahçeli, "O aynı zamanda yüksek ahlakın, millet sevgisinin ve olağanüstü idarecilik becerilerinin de timsali olmuştur." dedi.

Bahçeli, Türkiye'de bugün de 70'li yıllarda olduğu gibi yolsuzluk, yoksulluk ve yağmanın devam ettiğini savunarak, "Birlik ve beraberliğimiz, bin yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Toplumun her kesiminde milli hassasiyetler arttı. Son yıllarda gösterdiğimiz sağduyu ve sabır ülkücüleri milletin nazarında milli ve manevi değerlerin odağı, MHP'yi de toplumsal siyasetin metkezi haline getirmiştir." şeklinde konuştu.

Ülkücüleri bir kez daha sağduyulu davranmaya çağıran ve sokağa çıkmamaları konusunda uyaran Bahçeli, "Milliyetçiliğin iktidarına giden yol zor, sıkıntılı ve zahmetlidir. MHP'nin yükselişini önlemek için her türlü tertip ve oyun oynanmaya çalışılmaktadır. Hareketimizi yolundan alıkoyacak, davayı sekteye uğratacak yönlendirmeler, dayatmalar, sataşmalar, sürtüşmeler, iftiralar ve en önemlisi de tuzaklar olmaktadır ve olması da beklenmektedir. İç güvenliğin, emniyet ve asayişin son derece bozulduğu, toplumsal gerginliklerin kırılma noktalarına doğru yol aldığı günümüzde Ülkücülerden sokağa çıkmalarını bekleyenler ve sokağa çıkarmaya çalışanlar vardır. Tek başına iktidara yol aldığımız bu süreçte Ülkücü hareketi yeteri kadar kavrayamamış, onların ve görüş menzilleri tükenen bazı kesimlerin heyecanlarını kaybettikleri bazılarının da heyecanlarına kapıldıkları görülmektedir. Her iki yol da geleceğin teminatı olan Ülkücülere kapalı olmalıdır. Yolumuz ve yöntemimiz merhum Gün Sazak beyin akıl, sağduyu, ahlak ve sabırla şekil verdiği milliyetçi ruh ve ülkücü tavırdır." dedi.

Milliyetçiliğin sadece duygusal bir tepki ve heyecan olmaktan çıkarılması gerektiğini belirten Bahçeli, bu duygulara ilave olarak millete sunulacak bir hayat tarzı, devleti yönetecek bir idare şekli haline getirmenin temel amaç olması gerektiğini kaydetti.

Konuşmasının ardından Bahçeli'ye Türkiye İkinci Futbol Ligi A Kategorisine yükselme başarısı gösteren Eskişehirspor'un forması hediye edildi. Törene TBMM eski başkanlarından Ömer İzgi ve Gün Sazak'ın kardeşi Güven Sazak ile çok sayıda partili katıldı. Törene katılanlara pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious