MHP uluslararası camiayı göreve çağırdı

MHP uluslararası camiayı göreve çağırdı.12272
  • Giriş : 07.07.2009 / 15:56:00

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Doğu Türkistan'da akan kanın'' bir an önce durdurulması gerektiğini belirterek, başta BM olmak üzere, tüm uluslararası kuruluşları, bölgeye müdahale etmeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şandır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MHP olarak bölgede yaşanan olayları, dehşet ve üzüntüyle takip ettiklerini söyledi.

Çıkan olaylarda çok sayıda Uygur Türkünün hayatını kaybettiğine dikkati çeken Şandır, ''Olay, insan haklarıdır. İnsanlar kendi kültürleri çerçevesinde insanca yaşamak istiyor. Çin, bu isteği göz ardı edemez. İnsanların geleceklerini özgür iradeleriyle belirlemelerine izin verilmelidir. Çin, korkularından kurtulup, kendi vatandaşlarına daha insanca yaklaşmalıdır'' dedi.

MHP'li Şandır, Hükümetin, yaşanan olaylara karşı daha duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

-''TİCARİ İLİŞKİLERİ ASKIYA ALALIM''-

MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu da yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki olayların yeni olmadığını, sistematik baskı ve şiddetin, yıllardır devam ettiğini ifade etti.

Uluslararası kamuoyu ve özellikle batının, Çin'in uyguladığı şiddete dayalı yıldırma politikasına seyirci kalmaması gerektiğini belirten Serdaroğlu, Çin'in, yıllardır bölgede asimilasyon politikasını kararlılıkla yürüttüğünü bildirdi.

Serdaroğlu, Türkiye'nin geçen yıl Çin'den ithalatının 15,6 milyar dolar, ihracatının ise 1,5 milyar dolar olduğuna işaret ederek, Çin'e yaptırım olarak, bu ülkeyle olan ticari ilişkilerin askıya alınmasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*