MHP: Vakıflar Yasası, ihanet yasası

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, ”Vakıflar Yasası, bir ihanet yasası olacaktır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şandır, yaptığı yazılı açıklamada, Vakıflar Yasası konusunda endişeler bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de “Anayasa ve Lozan Barış Antlaşması'na aykırı” olduğu gerekçesiyle yasayı veto ettiğini belirterek, buna karşılık hükümetin “bir meydan okuma içerisinde virgülüne dokunmadan yasalaştırdığını” kaydetti. Şandır, yasaya ilişkin çekincelerini şöyle sıraladı:

“Bu yasada yabancılar, Türkiye'de hiçbir merciden izin veya onay almadan vakıf kurma hakkına sahip oluyorlar. Yasa ile yabancı vakıfların gayrimenkul edinmelerine Bakanlar Kurulunun izniyle 30 hektara kadar izin verilmiş olmasının hiçbir tedbir değeri bulunmamaktadır. AKP'nin çıkardığı bu yasa ile eski-yeni, yerli-yabancı tüm vakıflar şirket kurabilecekler ve ticari faaliyette bulunabilecek, vakıf senedinde belirtmek kaydıyla yurt dışı faaliyetlerde bulunabilecekler.

Yasa ile AKP iktidarı, azınlık vakıfları tarafından usulsüz edinilen gayrimenkulleri azınlık vakıflarına iade etmektedir. İade kapsamının sadece Hazine'nin elindeki mülklerle sınırlı tutulmuş olması bir anlam ifade etmeyecektir. AİHM eliyle üçüncü şahıslara geçmiş olan mülkler de ya iade edilecek veya altından kalkılamayacak tazminat kararları ile karşılaşılacaktır. Yasanın bu düzenlemesi ile Anadolu'nun tapusu tartışılmaya açılmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne göre bugün 121 cemaat vakfı, bin 262 taşınmaz için iade talebinde bulunmuştur. Bu sayı tahmin edilemeyecek boyutlara ulaşacaktır. Fener Rum Patriği Bartholomeos'a ve AB'ye göre bu sayı 2 bin 500 civarındadır. Ermeni Patriği Mesrob-II ise, 'Anadolu'da binden fazla kilise, 400'den fazla manastır vardı' demektedir.”

Şandır, iade maddesi emsal yapılarak, azınlık vakıflarının Osmanlı dönemine, hatta Ayasofya'ya kadar gitmesinin yolunun açılacağını savunarak, “Böylece Türkiye'nin önündeki çok uzun yılların uluslararası problem alanı oluşturulmaktadır” dedi.

Mehmet Şandır, AB üyeliği, ABD ile stratejik ortaklık ve AİHM hukuku ile Türkiye'nin farklı yerlere götürülmek istendiğini belirterek, “AKP iktidarı artık bir yıkım iktidarıdır, bir milli güvenlik sorunu olarak Türkiye'nin geleceğini tehdit etmektedir” görüşünü savundu.

Şandır, Vakıflar Yasası, Petrol Yasası, Tohumculuk Yasası gibi yasaları 'ihanet yasası' olarak niteleyerek, bunların “Türkiye'nin ve Türk milletinin geleceğini karartacak tuzaklar” olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious