MHP ve CHP'den Abdullah Gül'e 'Suudi Kral' tepkisi!

MHP ve CHP'den Abdullah Gül'e 'Suudi Kral' tepkisi!.23560
  • Giriş : 13.11.2007 / 11:34:00

MHP, Gül'ün, Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud'u, Ankara'da kaldığı otelde ziyaret etmesini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud'u, Ankara'da kaldığı otelde ziyaret etmesini eleştirdi. CHP de El Suud'a ''Devlet Şeref Madalyası'' sunan Gül'e tepki gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaklaşım tarzı, devlet geleneğine aykırı ve yanlış olmuştur. Onurumuzu zedelemiştir" dedi.

Vural, MHP'nin, seçilmiş bir cumhurbaşkanına, devleti temsil ettiği için gereken saygıyı gösterdiğini, cumhurbaşkanının siyasal bir tartışma içerisine sokulmasını doğru bulmadığını kaydetti.

Vural, "Cumhurbaşkanının, attığı her adımda Türk milletinin onurunu koruması" gerektiğini ifade etti.

Vural, "Bence o fotoğraflardaki yaklaşım, Türk milletini rencide etmiştir, kabul edilmesi mümkün değil. Devlet geleneğinin yıpratılmasını milletimiz hak etmiyor. Son derece yanlış olmuştur. Dışişleri Bakanlığı'nın da 'Çıkarlarımız vardı' diye de bir açıklaması var. Çıkarlar, onurlar dikkate alınarak korunur. Dolayısıyla bu yaklaşım tarzı, devlet geleneğimize aykırı ve son derece yanlış olmuştur. Çok vahim. Sayın Cumhurbaşkanının tavrı onurumuzu zedelemiştir" diye konuştu.

"İmralı canisinin etekleri altında..."

DTP'nin politikalarını da eleştiren MHP Grup Başkanvekili Vural, bu partinin Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunlara çözüm bulma yerine, bölücü terör örgütü eksenli bir politika yürüttüğünü söyledi.

"DTP'nin, bölücü terör örgütünü maşa olarak kullanan bir siyaset anlayışını, TBMM'ye taşıma gayreti içinde olduğunu" ifade eden Vural, DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan'ın eşiyle ilgili iddialara da değindi.

"Kurtulan'ı milletvekili olmaya layık gören kim?" diye soran MHP'li Oktay Vural, "Neden bu kadın milletvekili seçilmiştir? Anlaşılan o ki eşinin bölücü terör örgütüne yaptığı hizmetlerden dolayı kendisi milletvekili olmuştur. Bölücü terör örgütünün ve İmralı canisinin etekleri altında siyaset yapmanın demokrasiyle hiçbir alakası yok" dedi.

Vural, "Bunun demokratik olduğunu iddia etmek safsatadır. DTP, ip üstündeki cambaz gibi topluma gösteriliyor. Bunların ne mal olduğu belli. Türk milleti, kendilerine verilen bu imkanı, millet için kullanmadığını görüyor. DTP'nin istek ve taleplerinin kabul edilmesi mümkün değil. Bu istek ve talepleri, çoğunluğa kabul ettirme oyununu oynayanlar kim? Bölücü terör örgütünün maşa olarak kullandığı DTP'nin istek ve arzularını demokrasi adına Türkiye'ye yutturmak isteyenler kim?" diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Vural, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın önerilerini de eleştirerek, "Baykal'ın ortaya attığı öneriler popülist bir yaklaşım. Bugünün sorunlarını çözmeden uzak, muhtemelen önüne bir rapor geldi, bu rapordaki önerilerden, 'Birkaçını yapalım' demiştir" dedi.

CHP: "Kral Abdullah'ın geliş tarihi ilginç"

CHP de, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud'a "Devlet Şeref Madalyası" sunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e tepki gösterdi.

CHP Grup başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud'un Türkiye ziyaretiyle ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Kral Abdullah'ın Türkiye'ye geliş tarihinin ilginç olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümünde, ziyaret gerçekleştirildiğini belirten Anadol, ancak Kral Abdullah'ın Anıtkabir'i ziyaret etmediğini söyledi.

"Türk milletinin ulusal duyarlılığın doruk noktasına çıktığı gün, Atatürk'e sevgisinin en yoğunlaştığı gün, maalesef Türkiye Cumhuriyeti bir diplomatik skandal sonucu çok zor durumda kaldı" diyen Anadol, konunun Cumhuriyet tarihinde meydana gelen üzücü bir olay olarak tarihe geçtiğini savundu.

Anadol, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Kral Abdullah'a 9 Kasım'da 'Devlet Şeref Madalyası' sunmasının büyük bir skandal olduğunu iddia ederek, Gül'ün,10 Kasım'da da Anıtkabir'deki törenden sonra programında olmaması rağmen Kral Abdullah'ın kaldığı otele gitmesini eleştirdi.

Kral Abdullah, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın otelde gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin bir gazetede yer alan fotoğrafı, "Bu fotoğraf, ibret fotoğrafıdır" diyerek gösteren Anadol, görüntüde, Kral Abdullah'ın fotoğrafı ile Suudi Arabistan bayrağının arka planda net bir şekilde yer aldığını, Türk bayrağının ise köşede bulunduğunu ileri sürdü.

"Anıtkabir'e gitmeyen Kral'ın oteline gidildi"

Bu durumun uluslararası diplomatik teamüllere aykırı olduğunu savunan Anadol, "İnancı ne olursa olsun, İslami inanç içinde de böyle birşey bilmiyoruz, Onun Suudi anlayışı öyleymiş... Anıtkabir'e gitmedi, bundan evvelki ziyaretlerinde de gitmedi. 9 Kasım günü Anıtkabir'e gitmeyeceği belli olan, programına Anıtkabir ziyareti koydurmayan bir Kral'a devlet şeref madalyası verdiler" dedi.

Anadol ayrıca, "10 Kasım günü de Anıtkabir'e gitmeyen bir Kral'ın oteline gidildi. Duvarlarda Atatürk resmi yok. Adeta mizansen hazırlanmış, o fotoğraflar, bayrak getirilmiş. Türk bayrağı da getirilmiş ve kendilerine göre uygun bir yere, köşeye konmuş... Ve bunu içine sindiren bir Cumhurbaşkanı, bunu yadırgamayan bir Başbakan, Kral'ın iki yanında poz vermekten çekinmiyorlar" diye konuştu.

"Gül'e yeşil ışık yakan partiler de sorumlu"

Anadol, "(Milli Görüş gömleğini çıkarttım) diyenlere, gömlek çıkartmak, değiştirmek çok kolay ama deri değiştirmek imkansız demiştik. Maalesef bu savımız, geçerliliğini bu olayda kanıtlamış oldu. Parlamentoya girerek AbdullahGül'e Çankaya yolunda yeşil ışık yakan partilerin de bu durumdan sorumlu olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz" dedi.

Kemal Anadol, Kral Abdullah'ın Türkiye'den ayrılırken diplomasi kurallarına göre havaalanında Suudi Arabistan bayrağının göndere çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'de 10 Kasım'ın Atatürk'ün ölüm yıldönümü olması nedeniyle bayrakların yarıya indirildiğini anımsatan Anadol, "Kral'ın darılmasını, gücenmesini önlemek için, onun isteği üzerine, belki onun emri üzerine, Suudi Arabistan bayrağı 10 Kasım'da yarıya inmesin diye çekilmemesine razı oldular" diye konuştu.

Anadol, "CHP, olarak bunu şiddetle kınıyoruz. Her platformda hesabını soracağımızı ilan ediyoruz" ifadesini kullandı.

"Ecyad Kalesi'ni kim yıktı?"

Kemal Kılıçdaroğlu da devlet şeref madalyasının kimlere sunulacağınailişkin hükmü okuduktan sonra, "Bir Osmanlı eseri olan Ecyad Kalesi'ni kim yıktı? Ecyad Kalesi'ni yıkan insana, devlet şeref madalyasını hangi gerekçeyle veriyorsunuz?" diye sordu.

Hakkı Suha Okay da, "Sadece adaş olması, Sayın Gül'ün bir süre Arabistan'da çalışmış olması, böylesine onurlu bir madalyanın kurallara aykırı birşekilde verilmesi için gerekçe olamaz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı: "Tek tip uygulamadan söz etmek yanlış"

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada da, Suudi Arabistan Kralı'nın Türkiye ziyaretine ilişkin olarak, protokol kurallarında tek tip uygulamadan söz etmenin yanlış olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Uğurlama Sayın Başbakan'ın görüşmesiyle çakıştığından üçlü bir görüşmeye, ortak açıklamanın sonuçlandırılmasına da vesile olmuştur" denildi.

"Protokol kurallarında tek tip uygulamadan söz etmek yanlıştır" denilen açıklamada, protokolde karşılıklılık, geleneksel ilişkiler ve işin gereği gibi birçok unsurun dikkate alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı'nın programı müsait olduğunda veda ve uğurlama için konuğun ikametgahına gitmesinin usulden olduğu kaydedilen açıklamada, son olarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad için de bunun uygulandığı ifade edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Uğurlama Sayın Başbakanın görüşmesiyle çakıştığından üçlü bir görüşmeye, ortak açıklamanın sonuçlandırılmasına da vesile olmuştur. Suudi Arabistan, yüzbinden fazla vatandaşımıza ve şirketlerimize ev sahipliği yapan, bölgesel konularda yakın istişare içinde olmamız gereken bir ülkedir. Bölgemizin çok kritik bir dönemden geçtiği bir sırada en yüksek düzeyde görüş alışverişine imkan veren ve ayrıca ikili ilişkiler çerçevesinde çıkarlarımızın ileriye götürülmesine fırsat veren bu önemli ziyaretin, yapay protokol iddialarıyla gölgelendirilmeye çalışılması üzüntü vericidir."

Gül, Kral Abdullah ve Erdoğan bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 10 Kasım'da Ankara Swiss Otel'de üçlü görüşme yapmış, iki ülke arasında işbirliği deklarasyonu imzalanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious