MHP'den ASELSAN ve TÜBİTAK'taki ölümler için önerge!

MHP'den ASELSAN ve TÜBİTAK'taki ölümler için önerge!.14888
  • Giriş : 28.12.2007 / 15:45:00
  • Güncelleme : 28.12.2007 / 15:37:06

MHP, ASELSAN ve TÜBİTAK'taki 'sır ölümler' için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP grup başkanvekilleri Oktay Vural, Mehmet Şandır ve 26 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına TBMM Başkanlığına sunulan önergede, ASELSAN ve TÜBİTAK'ta çalışan uzmanların kamuoyunda şüphe uyandıran ölümlerinin arkasındaki nedenlerin belirlenmesi gerektiği ifade edildi.

Önergede, bugüne kadar ileri teknoloji projelerinde çalışmış kişilerin karşılaştıkları tehdit ve benzeri kayıplar ile sahip oldukları bilgilerin korunması için gerekli bilgilerin tespiti amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulması istendi.

Önergenin gerekçesinde, ASELSAN'da çalışan 3 mühendisin 4 Ağustos 2006, 16 Ocak 2007 ve 24 Ocak 2007 tarihlerinde arka arkaya intihar ettikleri hatırlatılarak, şu görüşlere yer verildi:
''Bu mühendislerin, oldukça önemli teknoloji projeleri üzerinde çalıştığı belirtilmektedir. ASELSAN'da askeri araçlara Türk milli yazılımını üreten stratejik öneme sahip projelerde çalıştığı belirtilen bu mühendislerimizin 6 ay içinde vuku bulan bu üzücü intiharları kamuoyunda tartışılmaya devam etmekte, çeşitli yorumlar yapılmakta ve geniş yankı uyandırmaktadır.

İntihar ettiği ifade edilen Hüseyin Başbilen'in 'Milli Tank Projesi' üzerinde çalıştığı, ancak bu projenin, ölümünden sonra kaybolduğu, hatta çalındığı iddia edilmektedir.

Bu konu hakkında ASELSAN tarafından da bir kamuoyu açıklaması yapılmıştır. Ancak bu açıklama ile basın ve internet ortamında yer alan haber ve yorumlar arasında büyük farklar bulunmaktadır.

Diğer taraftan ASELSAN mühendislerinden Hüseyin Başbilen'in ölümüne ilişkin Ankara Adli Tıp Kurumunun oy birliğiyle intihar olarak yaptığı tespitten sonra, İstanbul Adli Tıp Kurumundaki 10 uzmandan 3 uzmanın, 'cinayet olabileceği' şeklindeki kuşkuları daha da artırmıştır.''

Önergede, 14 Temmuz 2004 tarihinde meydana gelen Trafik Kazası sonucunda bir TÜBİTAK projesinde çalışan 3 uzmanın öldüğü kaza hakkındaki şüphelerin halen kamuoyunu meşgul ettiği ifade edilerek, ''Bu uzmanların, Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili kriptolar üzerinde çalıştıkları ifade edilmişti. Kazada vefat eden bir uzmanın bilgisayarının kaybolduğu, daha sonra da bilgisayarın kırıldığı iddia edilmişti'' denildi.

Önergede, bu hususlar dikkate alınarak, böyle bir ortamda ileri teknolojide görev alan uzmanların ve sahip oldukları bilgilerin korunması, uzmanların kaybının arkasındaki sebeplerin incelenmesi ve şüphelerin giderilmesi için alınması gereken tedbirlerin Meclis tarafından araştırılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious