MHP'den Diyarbakır'a seçim sürprizi

MHP'den Diyarbakır'a seçim sürprizi.15128
  • Giriş : 30.10.2008 / 17:58:00

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Cumhuriyet’in kuruluş etkinliklerine katılmayan DTP’lileri kınadı, Diyabakır için sürpriz bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şandır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DTP'lilerin Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılmadığını, Mersin'de de çelenk koymadığını hatırlatarak, bu tutumu kınadığını ifad etti.

DTP'lilerin Türkiye Cumhuriyeti'ne saygılı olmak mecburiyetinde olduklarını belirten Mehmet Şandır, bu saygısızlığı milletin asla affetmeyeceğini söyledi.

Türkiye'de yaşayan ve nimetinden faydalanan herkesin, bu toprağın ekmeğini yiyen, suyunu içenlerin tümünün ay yıldızlı bayrağa, Cumhuriyete ve kurucularına saygılı olması gerektiğini belirten Şandır, şöyle konuştu: "DTP'liler yanlış yapıyorlar. Bu millet yapılan yanlışın hesabını mutlaka sorar. DTP'liler yanlış yapıyorlar, akıllı davranmıyorlar. Bu ülkenin bir tek çakıl taşından, bir tek insanından vazgeçmeyiz, bu toprakların adı Türkiye'dir. Bu topraklar üzerinde kurulan devletin adı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Bu topraklarda yaşayan halkın adı da Türk milletidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türk milleti olmanın övüncü herkese yetmelidir. Bir başka kimlik arayışında olanların sonu hüsran olacaktır. DTP'lilerin Cumhuriyet Bayramı'nda sergiledikleri tavrı ve ayrımcılığı kınıyorum."

YEREL SEÇİMLERE DOĞRU

Yaklaşan yerel seçimlerde Türkiye'nin her seçim bölgesinden aday göstereceklerini ifade eden Mehmet Şandır, milletin birliğini de çok önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti: "Bu birliği bozacak, milletimizin huzurunu kaçıracak hiçbir eyleme, mecbur kalsak dahi katılmayız. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaşanan ayrımcılık maalesef bir sosyal çatışmaya, bir Türk-Kürt çatışmasına doğru ülkeyi itiyor. Ne kötü ki Hükümet, Başbakan, buna siyaset üretmek vaadi ile teşvik ediyor, tahrik ediyor. Böyle olunca, MHP olarak, meşru hakkımız siyasi faaliyetimiz dolayısıyla toplumun ayrışmasına ve çatışmasına eğer katkı verecekse, biz oradan geri duruyoruz. Diyarbakır'da aday çıkartmamız Türk halkının kardeşliğine ve birliğine zarar verecekse, gerekirse çıkartmayız."

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Türkiye'nin olağanüstü bir süreçten geçtiğini ve iktidarın "Cumhuriyet'in değerlerine karşı suç odağı olmak"la itham edildiğini vurgulayan Şandır, "Türkiye'de kötü şeyler oluyor. Türkiye'de Cumhuriyet değerlerini savunan veya teröre karşı bir hayat boyu mücadele edenler 'derin devlet' diye suçlanıp, Ergenekon davasında yargılanıyor. Ekonomik kriz geliyor, Başbakan 'Hamd olsun iyiyiz' diyor. Türkiye'de toplum cinnet getiriyor. Türkiye, ayrışma yaşayarak, sosyal çatışmanın, kardeş kavgasının eşiğinde. Tüm bu gelişmelerin hızla normalleşmesi lazım" dedi. Türkiye'nin sosyal ve siyasi hayatının normalleşmesini talep ettiklerini ifade eden MHP Grup Başkanvekili Şandır, şöyle devam etti: "Maalesef, 150 yıldan bu yana anayasa tartışıyoruz. Bu tartışmaları bitirmemiz lazım. Demokrasiyi, Cumhuriyetimizle çatıştırmak, milletimizi devletimizle çatıştırmak, demokrasiyi, yargıyı, hukukla milletle çatıştırmak, hiçbir şekilde kabul edilebilir değil. MHP olarak geliniz, toplumsal sözleşme mahiyetinde 'Anayasa'yı değiştirelim' diyoruz. Geliniz 'Siyasi partilerin kapatılması sistemini değiştirelim' diyoruz. Dolayısıyla MHP'nin Anayasa Mahkemesi ile ilgili teklifi
Türkiye'yi normalleştirme programının gereğidir. Bu noktada MHP, samimi ve dürüstçe kanaatini ve fikirlerini topluma ifade ediyor.

Toplum, sorgulayacak, tartışacak, düşünecek. Bu bizim istememizle olmaz. Biz muhalefet partisiyiz. Düşüncelerimizi hem topluma hem iktidar partisine sunuyoruz. Ancak, AK Parti'nin bu türlü konularda samimi ve dürüst olmadığını
daha önceki deneyimlerde gördük. Biz yapılması gerekeni ifade ediyoruz, yapıp yapmamak iktidarın sorumluluğundadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*