MHP'den Ergenekon ismine tepki

MHP'den Ergenekon ismine tepki.20482
  • Giriş : 25.03.2008 / 15:20:00

MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, Türklerin milli destanı olan “Ergenekon”un, operasyon adı olarak kullanılmasını Meclis gündemine getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkeş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığını sunduğu yazılı soru önergesinde, “Ergenekon”un Türk milletinin bir destanı ve yeniden diriliş efsanesinin anlatımı olduğunu hatırlatarak, “Milletimiz için böylesine kutsal bir ismin, bir çete operasyonu çerçevesinde basit, alaycı, küçük düşürücü tarzda kullanılıyor olması doğru bir uygulama mıdır?” diye sordu.

Yürütülen operasyona “Ergenekon” adını hangi birimin verdiğini soran Türkeş, bu ismin emniyet birimlerince mi tercih edildiği sorusunu da yöneltti.

Operasyona “Ergenekon” adının verilmesinin gerekçesini öğrenmek isteyen Türkeş, “Operasyona Ergenekon ismi verilirken, bu ismin Türk milleti üzerinde uyandıracağı hassasiyet neden dikkate alınmamıştır? Son dönemde Emniyet tarafından yürütülen operasyonlara isim verilmesi hukuki açıdan doğru bir uygulama mıdır?” dedi.

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız da Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e gazeteci-yazar İlhan Selçuk'un neden davetiye ile emniyete çağrılmadığını sordu.

Yağız, “Ergenekon” adlı soruşturmanın iddianamesinin aradan aylar geçmesine rağmen neden hazırlanmadığı sorusunu yönelterek, iddianamenin geciktirilmesinin “görevi ihmal” sayılıp sayılmayacağının açıklanmasını istedi.

Bir siyasi partinin genel merkezinin basılması ve genel başkanının gözaltına alınmasının demokratik hukuk devleti ilkesiyle bağdaşıp bağdaşmadığını soran Yağız, yayın yasağı olan soruşturmayla ilgili bilgilerin bazı basın organlarına sızdırılmasını gündeme getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious