MHP'den Köksal Toptan'ın 'senato' önerisine tepki

MHP'den Köksal Toptan'ın 'senato' önerisine tepki.8318
  • Giriş : 08.06.2008 / 08:34:00

Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın 'senato' önerisine MHP'den tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP yönetimi, TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın liderler zirvesi çağrısına “sıcak” bakarken, senato önerisini ise “gündem saptırıp, kafaları karıştırmaya ve AKP’nin yaşanan süreçteki sorumluluğunu gözardı ettirmeye yönelik bir hamle” olarak nitelindirdi. MHP kurmaylarının bu konularda VATAN’a yaptıkları değerlendirmeler şöyle:

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Toptan bu önerisinin gerekçesini net biçimde açıklamalıdır. Anayasa Mahkemesi kararına tepki amacıyla mı bunu tartışmaya açmıştır yoksa kapsamlı bir sistem değişikliği mi organize edilmektedir? Çünkü senato kurulması demek, Anayasal sistemin başka bir sisteme dönüştürülmesi anlamına gelir. Senato sisteminin bugün yaşanan sorunlarla ne ilgisi var açıklanmalıdır. Öyle ortaya bir laf atıp, geri çekilmek olmaz. Bana göre bu, gündemi değiştirip, toplumun kafasını karıştırıp, yaşanan süreçte AKP’nin sorumluluğunu gözardı ettirmeye yönelik bir hamle.

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı: Bu öneri Türkiye’yi krizden çıkarabilecek bir öneri değildir. Uzun vadede tartışılması gereken bir öneridir. Bugün Türkiye’nin bu krizden çıkması için Genel Başkanımızın da dile getirdiği normalleşme projesine ihtiyaç var. Yeni bir hükümet, yeni bir Başbakan yeni bir anayasa gerginliği ortadan kaldırır.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious