MHP'den 'operasyon bitti' haberlerine tepki

MHP'den 'operasyon bitti' haberlerine tepki.11589
  • Giriş : 29.02.2008 / 15:50:00
  • Güncelleme : 29.02.2008 / 17:08:18

MHP'li Vural, TSK'nın Irak'ın kuzeyine yaptığı sınır ötesi operasyona son verildiği yönündeki haberlere tepki göstererek, ''Askerimiz ne zaman çekileceğini bilir. Ama siyasi irade bu kararın arkasında durmalıdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyine yaptığı sınır ötesi operasyona son verildiği yönündeki haberlere tepki göstererek, ''Askerimiz ne zaman operasyon yapılacağını bildiği gibi, amacına ulaştıktan sonra ne zaman çekileceğini bilir. Ama siyasi irade bu kararın arkasında durmalıdır'' dedi.

Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk askerinin bölgede netice alıcı, son derece başarılı bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi. TBMM'nin kararı doğrultusunda, terör örgütü bertaraf edilinceye kadar terörle mücadelenin kesintisiz devam etmesi gerektiğini belirten Vural, ''Terör örgütünü ortadan kaldırmak için kara operasyonu büyük bir fırsattır. Bu fırsat, kararlılıkla sürdürülmelidir'' dedi.

Vural, Hükümetin sınır ötesi operasyonu, ''Günü birlik operasyonmuş'' gibi ortaya koyduğunu savunarak, bu tutumun, Meclis kararına aykırı olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in açıklamaları karşısında, siyasi iradenin Türk milletinin kararlılığını yeterince ortaya koyamadığını savunan Oktay Vural, sınır ötesi operasyonun sonlandırıldığına ilişkin yapılan haberlere de tepki gösterdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bu yönde bir irade ortaya konmadığını ifade eden Vural, şöyle dedi:

''Bu olmadan, 'Sanki çekiliyormuşuz' gibi bir hava verilmesi milletimizi rencide etmiştir. Biraz beklesinler, sabretsinler. Türk ordusu, nasıl milli iradenin kararıyla Irak'ın kuzeyine gönderilmişse, amacına ulaştıktan sonra yine kendi iradesiyle dönecektir. Yabancıların sözleriyle, 'Sanki bu operasyon sona erdirilmiş' gibi bir hava oluşturulması, doğru olmamıştır. Hükümet bu konuyla ilgili el altından haberler veriyorsa yanlış yapmıştır. Askerimiz kendi kararını verir. Ne zaman operasyon yapılacağını bildiği gibi, amacına ulaştıktan sonra ne zaman çekileceğini de bilir. Ama siyasi irade, terör örgütünün bertaraf edilmesi konusundaki kararın arkasında durmalıdır. Bu ABD'li yetkililere de anlatılmalıdır.''

''Türk ordusunun çekilmesine kim karar veriyor? Verilmiş bir karar mı var?'' diye soran MHP Grup Başkanvekili Vural, ''Türk Devletini yönetenlerin bir kararı olmadan, 'Sanki yabancıların isteğiyle çekiliniyormuş' gibi bir haber vermek terörle mücadeleye fayda sağlamaz. Hükümeti uyarıyoruz, Bu konudaki açıklamalar karşısında siyasi kararlılığını göstersin. Kim cevap verecek. Hükümet uyuyor mu? 'Siyasi kararlılığımız var' denmez mi? Perde arkasında, birtakım yerlerle, birtakım anlaşmalar yapılmışsa, bunun bedeli ağır olur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious