MHP'den seçmen kütükleri için teklif

MHP'den seçmen kütükleri için teklif.7873
  • Giriş : 18.12.2008 / 18:04:00

MHP, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak mahalli seçimlerde oy kullanmaya esas alınacak seçmen kütüklerinin oluşturulması için 11 Ocak 2009'da sayım yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır'ın imzasını taşıyan teklif, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna geçici bir madde eklenmesini öngörüyor. Teklife göre, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan mahalli idare seçimlerinde oy kullanmaya esas alınacak seçmen kütüklerinin oluşturulması için 11 Ocak 2009'da sayım yapılacak. Bu sayım sonucu oluşan seçmen kütükleri 29 Mart'taki seçimde esas alınacak.

Teklifin gerekçesinde, 29 Mart'ta yapılacak seçim için YSK tarafından ilan edilen takvim gereği askıya çıkarılan seçmen kütükleri ile ilgili iddialara yer verilerek, şöyle denildi:

''29 Mart 2009 tarihinde yapılacak mahalli yerel seçimleri için YSK tarafından ilan edilen takvim gereği askıya çıkarılan seçmen kütükleri; TÜİK tarafından yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin oluşturulması işlemlerinin hatalı, gerçek dışı, kötü niyetli kişilerin çabaları sonucu hileye açık ve güvensiz biçimde oluştuğunun tüm kamuoyunca biliniyor olması sonunda seçim güvenliği hususunda infiale neden olmuştur. YSK tarafından sağlıksız olduğu aşikar olup da müstenidat (karar verilirken dayanılan belge) belgeleri imha edilmiş bu kayıt ve tespite dayalı olarak seçmen kütüğü oluşturulmuştur.
Anayasanın 67. maddesine göre, seçimler YSK denetim ve gözetiminde yapılır. Buna göre seçimlerin Anayasaya ve yasalara uygun yapılmasından YSK yetkili ve sorumludur. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 'seçmen kütüğünün 4 yılda bir yeniden düzenlenmesi ve 2 yılda bir denetlenmesi için gerekli bilgileri toplamak amacıyla, bütün Türkiye'de aynı zamanda Nisan ayının ikinci pazar günü yazım yapılmasına' karar verileceğini hüküm altına almıştır. Kanunun öngördüğü bu durumun, 29 Mart 2009 seçimlerinden önce gerçekleşmesi mümkün olmadığı açıktır. Bu durumda seçmen kütüklerinin esas aldığı adrese kayıtlı nüfus sistemindeki aksaklıların, bu seçime yansımaması için 11 Ocak 2009 tarihinde sayım yapılması öngörülmüştür.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*