MHP'den Uğur Mumcu jesti!

MHP'den Uğur Mumcu jesti!.12175
  • Giriş : 08.07.2009 / 18:06:00

Gazeteciler alınan kararı alkışlarla destekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi'nin önündeki Uğur Mumcu Kavşağı'nın adının değiştirilmesi için Balıkesir Belediye Meclisi'ne 13 yıl önce verilen önerge bugün oylandı. Kavşaktaki Uğur Mumcu adının durması için 17 MHP, 10 AKP ve 3 CHP'li üye olumlu oy kullanırken, AKP'li 2 üye ret oyu verdi. Kavşağın adının değiştirilmemesi kararlaştırıldı.

Meclis toplantısını izleyen gazeteciler kararı alkışladı. Balıkesir Belediye Başkanı MHP'li İsmail Ok, "Uğur Mumcu'nun ideolojisine inanan gönül veren kitleler var. Daha önce belediye meclisi bu ismi vermek için karar almış saygı duymalıyız" dedi.

Balıkesir Belediye Meclisi'nde bir dönem üyelik yapan ANAP'lı Haluk Bilgihan, DYP'li Haydar Altıntaş ve RP'li Mürşit Gürçay, 7 Ekim 1996'da yapılan meclis oturumunda, Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi önünde bulunan kavşaktan Uğur Mumcu Kavşağı adının kaldırılması, yerine Şehit Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis adının verilmesi için ortak imzalı öneri sundu. Önerge ileriki günlerde ele alınması için İmar Komisyonu'na havale edildi.

13 YIL BEKLETİLDİ

Balıkesir Belediye Meclisi İmar Komisyonu, bu önergeyi 13 yıl sonra görüşme kararı aldı. Önerge, önceki günlerde komisyonca incelendi. Komisyon Başkanı MHP'li Tuna Aktürk, Başkan Yardımcısı MHP'li Faruk Demiraslan, Komisyon Sözcüsü MHP'li Mustafa Bilsem ile AKP'li üye Yusuf Hocaoğlu kavşakta Uğur Mumcu adının kalması için görüş belirtti. AKP'li üye Zafer Çakır ise Uğur Mumcu adının kavşaktan kaldırılmasını istedi. Komisyonun görüşü dün gece yapılan belediye meclisi oturumunda ele alındı. 17 MHP, 10 AKP ve 3 CHP'li üye komisyonun kararına katılırken, AKP'li üyeler Zafer Çakır ve Recep Meşe red oyu verdi.

AKP'Lİ KALDIRILMASINI İSTEDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan AKP'li Zafer Çakır, Uğur Mumcu'nun, gazete ve dergilerde ideolojik fikirlerini yayan politik bir yazar olduğunu ve sol görüşü savunduğunu belirtti. Çakır şöyle dedi:

"Terör örgütü ile mücadele ederken şehit edilmiş binlerce vatan evladı veya Balıkesirli Mehmetçiğimiz varken, ilimize hizmeti geçen Türk büyükleri varken, belli bir ideolojiyi savunan ve onun dışındakileri tehlikeli ve bir hiç olarak gören kişinin adının ilimizdeki bir meydana verilmesini içime sindiremiyorum. İlla Eşref Bitlis olsun demiyorum. Karesi Kavşağı da olabilir. Meclis üyelerinin takdirine bırakıyorum."

MHP'Lİ BAŞKAN'DAN JEST

Balıkesir Belediye Başkanı MHP'li İsmail Ok ise Uğur Mumcu ile aynı görüşü paylaşmadığını hatırlatıp, daha önce alınan karara saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Ok şunları söyledi:

"Uğur Mumcu ile benim görüşlerim taban tabana zıttır. Eşref Bitlis bu memleketin yetiştirdiği kahramanlardan biridir ama, Uğur Mumcu'nun ideolojisine inanan, ona gönül veren kitleler de var. Daha önceki dönemlerde bu mecliste Doğumevi'nin önüne Uğur Mumcu Kavşağı adı verilmiş. Onlara saygıdan dolayı komisyon kararını onaylıyorum. Bugün bizim çoğunluğumuz var diye, bu meclisi kısır döngülerle uğraştırmayalım. Meclisin birisi verecek öbürü kaldıracak. Bunların, hem belediye başkanı olarak, hem meclis başkanı olarak, hem de şahsım olarak günümüzde gündemimizde olmaması gerektiğine inanıyorum. Bizden önceki dönemlerde önerilen ve komisyonumuzda bekleyen dilekçenin Balıkesir Belediyesi'nin gündeminden çıkması için gündeme getirdik. Eşref Bitlis gibi kahramanların isimleri başka yerlerde, daha büyük yerlerde, hatta mahalle adı olarak değerlendirilebilir."

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ

Uğur Mumcu Kavşağı isminin kaldırılması için Haluk Bilgihan ve Mürşit Gürçay ile birlikte önerge veren Haydar Altıntaş, 1993 yılında da Doğumevi önündeki kavşağa Uğur Mumcu isminin verilmesi için önerge vermişti. Önergeyi veren 3 kişi, Uğur Mumcu'yu vatan hainliği ile itham ettikleri için hakim önüne çıkmış ve önergeyi kaleme alan Haluk Bilgihan bin TL tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*