MHP'li eski vekilin kızı tahliye edildi

MHP'li eski vekilin kızı tahliye edildi.13035
  • Giriş : 21.11.2008 / 16:00:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 16:09:25

PKK/Kongra-Gel adına yapılan izinsiz gösterilere katılıp motolofkokteyli attıkları iddia edilen 11 sanığın yargılandığı davada, eski Milletvekili Müjdat Kayayerli'nin tutuklu yargılanan kızı Fatma Damla Kayayerli tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Fatma Damla Kayayerli'nin dışında 6'sı tutuklu diğer 8 sanık katıldı. Tutuklu yargılanan 2 sanık ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, ifade veren tutuksuz sanık Cebeli Emektar, herhangi bir örgütle ilgisi ya da üyeliği olmadığını belirterek, evlerinde ele geçirilen kitap ve dergilerin, kapılarının önüne bırakıldığını ve annesinin de onları bilmeden aldığını savundu.

Emektar, başka bir arkadaşıyla yaptığı telefon görüşmesinin de iddia edildiği gibi örgütsel bir yanının bulunmadığını, konuşmayı hasta olan bir arkadaşına kan vermek için yaptığını öne sürdü.

''Tanık'' olarak ifade veren Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi Kayıhan Güven de, sanıklardan Fatma Damla Kayayerli'nin Marmara Üniversitesinden öğrencisi olduğunu anlattı.

Kayayerli'nin Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansının muhabiri ve idari koordinatörü olduğunu ifade eden Güven, ''Hiçbir örgütsel faaliyetini görmedim. Çalışkan, söyleneni yapan ve arkadaşlarıyla uyumlu birisidir'' dedi.

Güven, öğrencilerine, bir muhabirin dışarda haber peşinde koşması gerektiğini anlattığını kaydederek, ''Kayayerli'nin öğrenci temsilcisi olup olmadığını bilmiyorum. Sanıklardan Baran ve Mehmet'i de tanırım. Bunların da MİHA'da çalışması vardı, ancak Fatma Damla kadar değildir'' diye konuştu.

Sanık Kayayerli de ifadesinde, ''Ben sadece mesleğimi yaptığım için buradayım. Ailem ve ben mağduruz'' diyerek, tahliyesini talep etti. Diğer tutuklu sanıklar da tahliye talebinde bulundu.

Bu taleplerle ilgili görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, kaçma şüphesi ve delil durumunu göz önüne alınarak tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ise, suçun niteliği ve delil durumunu göz önüne alarak Fatma Damla Kayayerli'nin tahliyesine karar verip, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Damla Kayayerli'nin de aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 11 sanığın, ''terör örgütüne isteyerek yardım etmek'' suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapisleri talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*