MHP'li Faruk Bal: "Hava saldırıları yeterli değil"

MHP'li Faruk Bal:
  • Giriş : 19.01.2008 / 10:37:00

MHP'li Bal: "Hava saldırıları yeterli değil, kara harekatı için bahar ya da yaz ayları beklenmemeli"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, sınır ötesi operasyonlar dahilindeki hava saldırılarının yeterli olmadığını savunarak, kara harekatının yapılması için bahar ya da yaz aylarını beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

Bal, yeni anayasayla hak ve hürriyetlerin evrensel değerlere yaklaşmasını, milli birlik ve üniter yapının zedelenmemesini istedi.

MHP Seçimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Bal, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. MHP Genel Merkezi'nde konuşan Bal, anayasa çalışmalarından, başörtüsüne tartışmalarına, sınır ötesi operasyondan Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasına kadar pek çok konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Faruk Bal, 12 Eylül'ün ardından yapılan mevcut anayasanın 1961 Anayasası gibi tepki niteliği taşıdığınI belirterek, 1982 Anayasası'nda temel hak ve hürriyetlerin sınırlı tutulduğuna işaret etti. Bal, "Şu anda var olan anayasa, süreç içerisinde değişikliklere uğradı. Anayasa'da 13 defa değişikliğe gidildi" dedi. Yeni anayasa için mutabakatın var olmasının istendiğine dikkat çeken Faruk Bal, parti olarak tecrübe ve birikimlerini çalışmalara katmak ve evrensel değerlerden yararlanmak istediklerini ifade etti.

Siyasi partilerin parlamentoda kurulacak komisyona katılımı dahilinde uzlaşma istediklerine temas eden MHP Konya Milletvekili Bal, hak ve hürriyetlerin evrensel değerlere yaklaştırılmasını, milli birlik ve üniter yapının zedelenmemesini istedi.

"ANAYASA, TÜRKİYE'NİN KURULUŞ FELSEFESİNİ SORGULAMAKTADIR, TÜRK MİLLİ KİMLİĞİNİ TASFİYE ETMEYİ AMAÇLAMAKTADIR"

Bal, şöyle devam etti: Yeni anayasada milli bir devlet olan ve üniter olan Türkiye'nin milli birliğinin bozucu argümanlara yer verilmemeli. Rejim parlamenter demokrasi olmalı ve kuvvetler ayrılığı ilkesi zedelenmemeli, buna paralel olarak dengeleme ve denetleme mekanizması bozulmamalı. Cumhuriyetlerin temel nitelikleri muhafaza edilmeli ve ilk 3 madde değiştirilmemeli. Topluma taahhüt ettiğimiz çerçeve budur."

Anayasanın AK Parti'nin ismiyle toplumda anılmasını temin edecek bir yöntemle hazırlandığını savunan Faruk Bal, duruma diğer siyasi yapılanmaların tepki gösterdiğini söyledi. AK Parti'nin tutumunun toplumsal mutabakata engel olduğunu ileri süren MHP'li Bal, ortaya çıkan anayasa taslağında kırmızı çizgi olarak belirledikleri hususlarda sorunların yaşandığını söyledi. Faruk Bal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anayasa taslağı sivil anayasa altında Türkiye'nin kuruluş felsefesini sorgulamaktadır. Türk milli kimliğini tasfiye etmektedir. AK Parti'nin anayasa taslağı, parlamenter demokrasiyi işlemez hale getirecek, yargıyı yürütmenin altına yerleştirecek, hakim teminatını kaldıran bir tasarı taslağıdır. Milli bütünlüğü ayrıştırmaya götürecek dil konusunda yeni arayışlara götürecek. Anayasa mutabakatı zenginleştireceği yerde fakirleştirmiş, küçültülmüştür, dolayısıyla ortada boş bir laf dalaşından başka hiçbir şey yoktur. MHP, anayasaya ilişkin gereken çalışmaları yapmıştır ve yeri gelince kamuoyuyla paylaşacaktır"

Sınır ötesi operasyona da değinen Faruk Bal, Türkiye'nin önemli bir fırsatı kaçırdığını ileri sürdü. Bal, terörün şiddetini arttırdığına dikkat çekerek, PKK'nın vatandan parça koparmayı amaçladığını belirtti. Milli bütünlüğün terör örgütünce tehdit edildiğini savunan Bal, durumun Türkiye'yi meşru müdafaa hakkını kullanmaya ittiğini söyledi. AK Parti iktidarının süreç içerisinde daha kararlı bir duruş göstermesi gerektiğini kaydeden Faruk Bal, 507 milletvekilinin tezkereyi Hükümet'e sunduğunu, halkın mitinglerle iktidara terörle mücadele konusunda destek verdiğini aktardı.

MHP'li Bal, AK Parti'nin sınır ötesi operasyonu ABD ziyaretine bağladığını iddia ederken hava şartlarının da müsait olduğu Ekim ayında bölgeye kara harekatının yapılabileceğini ancak yapılmadığını söyledi. Terörle mücadelede büyük bir fırsatın heder edildiğini öne süren Bal, "ABD'yle istihbarat paylaşımı doğrultusunda hava operasyonları var ancak yeterli değil." diye konuştu. Kara harekatı için bahar ya da yaz aylarının beklenmemesini isteyen Faruk Bal, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her şartta mücadeleye hazır olduğunu, bu çerçevede görevlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

"MERKEZ BANKASI'NI İstanbul'A TAŞIMAK TESLİMİYETÇİLİKTİR"

Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğinin hatırlatılması üzerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Bal, kendilerinin duruma olumlu bakmadığını belirtti. Duruma karşı çıkacaklarını kaydeden Bal, Merkez Bankası'nın Türkiye'nin başkenti Ankara'ya ait olduğunu söyledi. Faruk Bal, "Çoğunu yabancı sermayenin teşkil ettiği finans çevreleri istiyor diye Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşımak teslimiyetçiliktir." diye konuştu.

"MHP TÜRKİYE'DEKİ TÜM SEÇİM BÖLGELERİNDE TEK BAŞINA YARIŞACAK"

MHP'nin yerel seçimlerde AK Parti'ye karşı bir ittifak içerisinde yer alıp almayacağı yönündeki soruya da Bal, şu karşılığı verdi: " MHP, 2009 yılında yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor. AK Parti'nin alternatifi olan MHP, tüm vatandaşlardan oy talep edecek. AK Parti'nin gücünün kırılması için gereken strateji takip ediliyor.Bu doğrultuda diğer partilerde görev alan bize yakın arkadaşlarımızdan destek bekliyoruz ancak bu bir ittifak olarak anlaşılmamalıdır. MHP, seçimlerde herhangi bir ittifakın içerisinde olmayacak, her seçim bölgesinde tek başına yarışacaktır. Partimiz, Hakkari de dahil kendi adaylarıyla seçimlere girecektir"

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious