MHP'li Oktay Vural'a Gül'e çok kızdı

MHP'li Oktay Vural'a Gül'e çok kızdı.10657
  • Giriş : 09.07.2009 / 15:12:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Gül'ün istediğine kızdı ve ''Sayın Cumhurbaşkanı, anayasal yetkinizi kullanın ama TBMM'ye talimat vermeyin'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, askere sivil yargı yolunu da açan yasayı onaylarken ''belirtilen hususlarda, gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasını'' istediğini belirterek, ''Sayın Cumhurbaşkanı, parlamentonun üzerinde adeta bir otorite gibi talimat vermektedir. Sayın Cumhurbaşkanı, anayasadan kaynaklanan yetkinizi kullanın ama TBMM'ye talimat vermeyin'' dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Gül'ün, askere, sivil yargı yolunu da açan Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanunu onaylamasını değerlendirdi.

Uygur Türklerine yönelik katliam karşısında yapılacakların tartışılması gerekirken, yasanın tartışıldığını belirten Vural, Gül'ün, ''Belirtilen hususlarda, gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasını'' istediğini ifade etti. Vural, ''Yasayı 5 gün önce onaylaması, ivedilikle yapılması için mi? Sayın Cumhurbaşkanı, Meclisin 4 Ağustosta toplanacağını bilmiyor mu? Meclis çalışmıyor, nasıl ivedilikle yapacak? Böyle bir onayı, böyle bir gündemde yapmasının, ivedilikle alakası olmadığı açık. Çünkü ivedilikle yapacak TBMM, tatilde'' diye konuştu.

Vural, Cumhurbaşkanı Gül'ün, ''tereddüt duyduğu yasayı onayladığını, böylece tereddütlerin devam etmesini sağladığını ve onayın bir sorunu çözmediğini'' ileri sürdü.

Gül'ün, askerlik hizmeti bakımından disipline ve hukuki güvencelere ilişkin olarak ortaya çıkması muhtemel tereddütleri giderecek yasal düzenlemelerin yapılmasında fayda gördüğünü belirttiğini anımsatan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Cumhurbaşkanı, disiplini bozacak bir girişim olduğunu itiraf ediyorsa, o zaman askerde, bu düzenlemeler yapılıncaya kadar zafiyet oluşacaktır. Güvenlik kuvvetlerimizin esası, disiplindir. Disiplini bozacak girişimler konusunda bir boşluk oluşturulmuş olduğunu ifade etmek, bu boşluğu kabul etmek anlamına gelir.

Sayın Cumhurbaşkanı, tereddütleri doğuracak yasa ekseninde, toplumun tekrar kutuplaşmasını, tereddütlerle yönetilmesini, tereddütlü ve defolu bir yasanın Türkiye'de hüküm ifade etmesini sağladınız. Cumhurbaşkanı, ivedilikle yapılmasını söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı, parlamentonun üzerinde, adeta bir otorite gibi talimat vermektedir. TBMM, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyor. Sayın Cumhurbaşkanı'na kendi yetkilerini hatırlatıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı; anayasadan kaynaklanan yetkinizi kullanınız ama TBMM'ye talimat vermeyiniz. Hiç kimse TBMM'ye emir ve talimat veremez. Ne zaman, nasıl yapılacağını TBMM, kendisi takdir eder. Herkes kendi görevini yapmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı, düzenlemenin tereddüt doğuracağını düşünüyorsa, o zaman anayasa gereği yetkisini kullansaydı. Parlamentoya geldiği zaman bu konu değerlendirilirdi, şu ana kadar parlamentoya gelmiş bir konu yok.''

-''TEREDDÜTÜN ROMANI''-

Vural, ''tereddütlü onayın, tereddütleri gidermediğini'' ifade ederek, hukuki boşluktan kimlerin yararlanacağını, kurumların, hukuki boşluğun doğurduğu zafiyet nedeniyle yıpranmasının nasıl önleneceğini sordu.

MHP'li Vural, kapsamlı bir görev dağılımını ele almayan düzenleme konusundaki yaklaşımlarının, Gül tarafından da teyit edildiğini ancak yasayı onaylayarak, Türkiye'nin defolu ve tereddütlü yasalarla yönetilmesinde bir sakınca görmediğini savundu.

Toplum olarak, ''tereddütün romanını yazmakla meşgul'' olduklarını öne süren Vural, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve AKP'nin bu tereddütlü yasanının romanını yazmak da sizin haber bültenlerinize, programlarınıza, köşe yazılarınıza kaldı'' diye konuştu.

Vural, hukukta tereddüt, boşluk olamayacağını aksi halde hukukun üstünlüğünün sağlanamayacağını ifade etti.

-''GÖBEK HAVALARIYLA''-

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Müslüman Türklerin katledilmesinin, buradaki insanlık dramının Hükümet için önemli olup olmadığını soran Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AB'nin, ''dut yemiş bülbül gibi sustuğunu'' savundu.

Vural, Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, iki tarafa sükunet telkin edip, şeffaflık istediklerini söylediklerini belirterek, ''Bu ne aymazlıktır. Orada insanlık ölüyor. AB'nin, Batı dünyasının suskunluğunu eleştirebiliriz ama Ankara Büyükşehir Belediyesi, Urumçi'de insanlar öldürülürken, burada vur, patlasın, çal oynasın, göbek havalarıyla, oyunlar düzenliyor, bu konuda tepki ortaya koymuyor'' diye konuştu.

Yasayı Anayasa Mahkemesine taşımada, CHP'ye destek olup olmayacakları sorusuna Vural, ''Daha anayasa açısından bir değerlendirme yapmadık. Partimizin yetkili kurulları, ilgili arkadaşlar, çalışma yapıyorlar'' karşılığını verdi.

Vural, ''böyle bir düzenleme yapılmasın'' demenin doğru olmadığını ancak düzenlemenin, asker-sivil arasındaki çatışmayı değil, sağlıklı işleyişi ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*