MHP'li Oktay Vural'dan Erdoğan'a uyarı

MHP'li Oktay Vural'dan Erdoğan'a uyarı.11589
  • Giriş : 25.09.2008 / 01:11:00
  • Güncelleme : 24.09.2008 / 21:51:09

MHP'li Oktay Vural, Başbakan Erdoğan'ın etnik kimliğe ilişkin sözlerini;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Türklükten alerji duyan, Türk milleti kavramından rahatsız olan Sayın Başbakan ve AKP'yi, milli kimliğimizle uğraşmaması yolunda uyarıyoruz” diyerek eleştirdi.

Vural, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Şanlıurfa'da yaptığı konuşmada, “Bizim ülkemizde hangi etnik kimliğe sahip olursa olsun Kürtüyle, Türküyle, Lazıyla Çerkeziyle, Gürcüsüyle Abhazasıyla aklınıza ne gelirse... Bunların hepsi bizim için birer alt kimliktir, ama bunun üstünde bizim bir anayasal kimliğimiz var. O da nedir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak” dediğini belirtti.

Erdoğan'ın, millete “Türk” demekten kaçındığını ileri süren Vural, şöyle devam etti:

“Sayın Başbakan'a soruyoruz: Bu milletin adı Türk Milleti değil mi? TBMM'de büyük Türk milleti önünde yemin etmediniz mi? Bunu inkar mı ediyorsunuz? Başbakanın ifadeleri ırkçı yaklaşımın yansımasıdır. Başbakanın kafasında milletimiz etnik kimliklere göre tanımlamak vardır. Onun için ortak payda ve değerlerimize değil, etnik kimliklere atıfta bulunmaktadır. Sayın Başbakan milletimizi 'aklınıza ne gelirse gelsin' dediği insanların bir araya geldiği bir topluluk olarak ifade ederek, milletimize hakaret etmiştir. Türk milleti 'aklına ne gelirse gelsin' denilenlerin oluşturduğu millet değildir. Bu milletin kimliği vardır, tarihi, değerleri vardır. Bu milleti 'akla gelenlerin eklenip' istenildiği zaman oluşturulan bir topluluk olarak görmek, milleti inkar etmektir.”

“BAŞBAKAN'I UYARIYORUZ...”

MHP'li Vural, Başbakanın, Türk milletinin milli kimliğini ve mili kültürünü inkar edip, etnik kimliklerle tanımlamak istediğini öne sürerek, Türk milletini sadece anayasanın bağlamadığını kaydetti.

“Kimlik buhranı içindeki Sayın Başbakan milletimize kimlik aramaktan vazgeçsin” diyen Vural, açıklamasında şu görüşleri savundu:
“Milletimizin sahip olduğu kimliği kendisinin aklına, ruhuna ve kalbine sığmayacak kadar derin ve tarihidir. Başbakan'ın gerçek niyetinin, 'Türk milleti' tanımını kapsayıcı ve yeterli bulmayıp iç ve dış etki ve baskılarla, başka kimlik arayışlarının artış göstermesi ve bunun da önümüzdeki dönemde özellikle anayasa hazırlığında hukuki ve siyasi bir karşılığa oturtulması, olduğu ortaya çıkmıştır. Türklükten alerji duyan, Türk milleti, Türk devleti ve Türk vatanı kavramlarından rahatsız olan, Türkiyelilik gibi sakat bir kavramı gündemde tutan Sayın Başbakan ve AKP'yi milli kimliğimizle uğraşmaması yolunda uyarıyoruz. Üniter milli devlet ve tek millet esası bakımından tartışma yaratacak zorlamalar ve anayasal vatandaşlık gibi zırvalarla Türk milli kimliğiyle oynanmaya çalışılması, iç huzur ve güvenliği tehlikeye düşürecek ve AKP'yi altından kalkamayacağı çok ağır bir vebalin altında bırakacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*