MHP'li Şandır 2B yasasına tepkili

MHP'li Şandır 2B yasasına tepkili.8318
  • Giriş : 16.01.2009 / 20:24:00

Şandır, Tapu Kanununda 2-B ile ilgili değişiklik yapılmasını eleştirerek Anayasa Mahkemesi'ni adres gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Genel Kurulunda, Tapu Kanununda 2-B ile ilgili değişiklik yapılmasını eleştirerek Anayasa Mahkemesi'ni adres gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Genel Kurulunda dün, Tapu Kanununda 2-B ile ilgili değişiklik yapılmasını eleştirerek, ''Anayasada açıkça yasaklanmasına rağmen, yerel seçimler öncesi yaklaşık 9 milyon insanımızı ilgilendiren bir sorunu istismar ederek, ormanların siyasi propaganda aracı olarak kullanılmasını ve bu niyeti kınıyoruz'' dedi.

Şandır, TBMM'de yaptığı basın toplantısında, dün TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Tapu Kanununda 2-B arazileriyle ilgili yapılan değişikliklere değindi. 4 kez Anayasa Mahkemesi, bir kez de Cumhurbaşkanından geri dönen 2-B Kanununa hazırlık oluşturmak için Tapu Kanununda değişiklik yapıldığını öne süren Şandır, ''Tapu Kanununda yaptıkları değişikliklerle, orman sınırı dışına çıkartılan arazilerin parayı verene, babalar gibi satmanın hazırlığını yaptılar. Bu hukuk devletinde olmaması gereken bir düzenlemedir'' dedi.

Şandır, MHP olarak, Hükümeti ve AK Parti grubunu, hukuk tanımamazlıklarından dolayı kınadıklarını belirterek, ''Sorun, orman içi ve kenarında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını çözme meselesi değildir. Orman açılarak kazanılan ve Anayasal bir işlem sonucunda orman hudutları dışına çıkartılan 473 bin hektar, yani 4 milyar 730 milyon metrekare arazinin değerlendirilmesi meselesidir'' dedi.

Anayasa'nın, bu arazinin orman içi ve kenarında bulunan köylerin kalkındırılması için kullanılmasını öngördüğünü hatırlatan Şandır, şöyle devam etti:

''Her ne hikmetse, 1986 yılından bu yana, her hükümet, ormanın açılmasıyla elde edilen bu arazileri birilerine peşkeş çekmek için kanun çıkartır, Anayasa Mahkemesi de iptal eder. Şimdi AKP hükümeti de buna tekrar teşebbüs edebilmek için bir hukuk zemini hazırlamaktadır. Hukuku arkadan dolanarak aşabilmenin gayretini göstermektedir. Ama tekrar hukuka yakalanacaktır. Bu niyeti gerçekleştiremeyecektir.

Anayasada açıkça yasaklanmasına rağmen, yerel seçimler öncesi yaklaşık 9 milyon insanımızı ilgilendiren bir sorunu çözerek değil, istismar ederek ormanların siyasi propaganda aracı olarak kullanılmasını ve bu niyeti kınıyoruz. Bunun engellenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dün çıkartılan kanun, Anayasaya aykırıdır ve Anayasa Mahkemesine götürülmesi halinde, bunun da daha öncekiler gibi iptal edileceği kanaatindeyiz. Dün çıkartılan düzenlemeyle, özellikle İstanbul, Antalya, Mersin gibi arazi rantçılığının yapıldığı yerlerde birilerinin zilliyetinde olan 2-B arazilerini, bir an önce paraya dönüştürebilmek için, birileri zulalarındaki paraları ortaya çıkartıp değerlendirme niyetinde.

Bu kanun, masum bir kanun değildir. Hukuk devleti ilkelerine uymaz.''

-ÖNERGELERİ GÖSTERDİ-

MHP'li Şandır, yasanın görüşülmesi sırasında verilen önerge metinlerini de gazetecilere göstererek, ''Verilen önergelerin şekli bu... 9 milyon insanı ilgilendiren ve Türkiye'nin yaklaşık 40 yıllık sorununa çözüm ürütmek istenen bir konuda, üretilmek istenen çözümün önergeleri bunlar. Ne okunuyor, ne de okunduğunda anlaşılıyor. Son anda bir yerlerde hazırlanarak getirildi. Bilgisayar çıktısı silinip, el yazasıyla yazıldı, sonra el yazısı da silinip tekrar başka bir el yazısı yazıldı'' diye konuştu.

Mevcut anayasa var olduğu sürece 2-B arazilerinin, orman içi köylüsüne dahi satılamayacağını, sadece tahsis edilebileceğini öne süren Şandır, AK Parti'nin, yerel seçim öncesi orman içi ve kenarında yaşayan vatandaşları, seçim öncesi umutlandırarak, oy avcılığı yaptığını ileri sürdü.

Şandır, MHP'nin, 2-B sorununun çözümünden yana olduğunu da dile getirerek, bu arazilerin orman köylüsüne verilmesi gerektiğini söyledi. Büyükşehirlerin etrafında 60 bin hektarlık arazinin işgal edildiğinin söylendiğini belirten Şandır, bu arazilerin bedellerinin de tahsil edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*