MHP'li Şandır'dan ATAK projesine suçlama

MHP'li Şandır'dan ATAK projesine suçlama.8318
  • Giriş : 30.06.2008 / 13:06:00

Şandır, Türk Taarruz-Taktik/Keşif helikopteri (ATAK) projesinin ARGE'sinin Türkiye tarafından karşılandığını, mülkiyetinin İtalyanlarda, ihracatının ise ABD'nin müsaadesine tabi olduğunu belirterek, ''Bu helikopterler toplamadır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şandır, MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ve İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi ile Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, ATAK projesi ile ilgili olarak daha önce Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e defalarca soru önergesi vermelerine karşılık net bir cevap alamadıklarını söyledi.

''Muhatabımız Milli Savunma Bakanı ve AKP Hükümeti'dir'' diyen Şandır, MHP olarak konuyu yakından takip ettiklerini bildirdi.

Mehmet Şandır, ''Bu konuda bir yolsuzluk yapılmaktadır, bir usulsüzlük yapılmaktadır. Başlangıcı 3.4 milyar dolar olan bir projede sorular vardır, verilemeyen cevaplar vardır. MHP olarak başlangıcından bu yana bu konunun takipçisiyiz. Ama 24 Haziranda bu proje için Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinden 1 milyar dolar ödeme yapılmıştır. Bu ödeme Savunma Sanayi Projesinde belkide böyle bir proje için en yüksek ödemedir. Alınan helikopter bir toplama helikopterdir. Bu helikopterin ARGE'si Türkiye tarafından karşılanacak, mülkiyeti İtalyanlara ait, ihracatı ABD müsaadesine tabi, bedeli ise Türk halkının cebinden çıkacak bir toplama helikopterdir'' diye konuştu.

Ülkelerin milli savunmalarının ve güvenliklerinin bu kadar ucuz, bu kadar belirsizliğe mahkum edilemeyeceğini ifade eden MHP Grup Başkanvekili Şandır, şöyle devam etti:

''MHP olarak AKP Hükümeti'nden ve Sayın Başbakandan bu sorularımıza toplumun önünde cevap verilmesini istiyoruz. Bu helikopterin terörle mücadele ne yapacağı ve hangi kabiliyetlere sahip olduğu denenmiş değil ve en az 60 ay sonra ilk helikopter verilecek. Terörle mücadelede, özellikle sınır ötesi operasyonlarda kullanılması gereken taarruz helikopterlerinin bu belirsizlik içine itilmesini hiç bir şekilde iyi niyetli bir yaklaşım olarak görmüyoruz. AKP Hükümeti acaba neyin karşılığında İtalya Başbakanı Berlusconi'ye rüşvet vermektedir? TSK için terörle mücadelede çok önemli olan bir araç olan taarruz helikopterlerini, hangi bedel ve taahhütlerin karşılığında İtalyanlara ve Berlusconi'ye emanet ediyoruz. Bu soruların cevabını Başbakan ve AKP hükümeti Türk halkına vermek zorundadır. Bu konunun peşini bırakmayacağız. Bu konuda yolsuzluk ithamları ve iddiaları da vardır.''

-''TERÖRLE MÜCADELENİN BEKLEMEYE TAHAMMÜLÜ YOK''-

MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan da Taarruz Helikopter Tedarik İhalesi ile ilgili olarak 16 Haziranda Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdiklerini anımsattı. Güney Afrikalı DANEL firmasının fiyatını artırması üzerine, ihalenin İtalyan Agusta Westland firmasına verildiğini iddia eden Atılgan, ayrıca, geliştirilecek motor masrafının ise Türk halkı tarafından ödeneceğini savundu.

Taarruz helikopterlerinin üçüncü bir ülkeye ihraç edilmesi için ABD'nin iznine tabi tutulduğunu öne süren Kürşat Atılgan, ''Ayrıca İtalyan firmasının üretim ve ihracat lisansı şartı, üretim için teknik yardım şekline dönüştürülmüştür. Bu iki teknik söylem aynı şey değildir. Birbirinden son derece farklı şeylerdir. Bu konunun da mutlaka açıklığa kavuşturulması gerekmektedir'' dedi.

MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi de terörle etkin bir şekilde mücadele edebilmek için, çok acil olarak taarruz helikopterlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Seçilen model üzerine ciddi şüphelerinin bulunduğunu anlatan Sipahi, ''Alınacak helikopterler mevcut ihtiyacı karşılayamaz. Bu helikopterler öncelikle Antalya sıcağında tam yüklü olarak denenmelidir. ABD'nin Taret Sistemi'ni verip vermeyeceği belli değildir. Terörle mücadelede çok acilen taarruz helikopterine ihtiyaç vardır. Ancak, bize ilk helikopter 5 ile 7 yıl arasında teslim edilecektir. Terörle mücadelenin ise beklemeye tahammülü yok'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious