MHP'li Uzunırmak'a Bakan Koç sert yanıt verdi

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

6. Atça Çilek Festivali'nde MHP'li Uzunırmak'a Bakan Koç sert yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 21. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'ın hükümete yönelik eleştirilerine, "Hükümetimizi terör örgütü başını dışarı çıkarmakla suçlayanların kendileri iktidarda iken Apo'yu asacak ipleri mi yoktu? Ben bu konuşmalardan anlıyorum ki Türk Milliyetçiliği bu tip insanlara emanet edilemeyecek kadar önemlidir." dedi.
6. Uluslar arası Tarım-Çilek-Kültür ve Sanat Festivalinin açılış töreni festival havasından çıkıp siyaset meydanına döndü. Çeşitli ziyaretlerde ve açılışlarda bulunmak üzere memleketi Aydın'da gelen Bakan Koç, bu gün herkesi şaşırttı. Esprileri ve sempatik tavırlarıyla tanınan Bakan Koç, katıldığı açılış töreninde hükümeti eleştiren 21. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'a karşı sinirli tavırlar sergiledi.

Festivalin açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Ali Uzunırmak, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin iç ve dış politikalarını eleştirdi. Uzunırmak, açıklamalarında hükümeti ağır bir dille eleştirerek, bir çok şeyin oldu bittiye getirildiğini söyledi. İktidarın altındaki uçan halının kaymaya başladığını iddia eden Uzunırmak, "Bir süre önce Sayın Başbakan Güneydoğu'da bölücü başının söylemleri ile örtüştürür şekilde Kürt sorununa demokratik çözüm bulunmasından bahsetti. Ardından Mili Eğitim Bakanı Çelik bir açıklama yaptı 'Başbakan size el uzattı. Siz o eli ısırdınız' dedi. Şimdi terörle mücadele yasasına bir 6. madde eklendi. Bölücü başına affı getiren bir maddede ne teklif eden belli ne teklif edilen belli, ne de işin sorumlusu ortada. Hükümet tasarısı olarak getirmişse bunu teklif eden hükümettir. Bir başkası değildir." ifadelerini kullandı.

Ali Uzunırmak'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Atilla Koç yöneltilen eleştirilere ağır bir dille cevap verdi. Koç, Türk insanın belli bir töresi olduğunu ve bayram gününde bayramın yas gününde yasın konuşulması gerektiğini ifade etti. Bu festivalin Atça'nın bayramı olduğuna değinen Koç, "Türklüğe sahip olunmasında bize ağabey rolü oynayan insanlar bayram günü çıkıp gereksiz konuşmalar yapıyor. Terbiyem müsait değil konuşmalarına yalan demiyorum, ancak baştan aşağı doğru değil. Ve daha başka söyleyeceğim var. Siz o zaman iktidardınız, Apo'yu asmak için ipiniz mi yoktu? Ben Türküm, benim genel başkanım Türk. Bizim Türklüğümüze laf edecek adam daha yok. Haydi, 17 ay var. Seçimde göreceğiz. Sizi bu millet daha önce ortadan atıverdiyse gene atacak." diye konuştu.

Konuşmasına devam eden Atilla Koç, Uzunırmak'ın söylediği sözlerin ne manaya geldiğini anladığını belirterek, "Görülüyor ki Türk milliyetçiliği bu adamlara bırakılmayacak kadar önemlidir. Türkiye'nin bütün dünyada ekonomisi ve itibarı övülüyor. Bazıları böyle çıkıp konuşuyor. Haydi, canım sende haydi. Biz efeyiz, efe eline, diline ve beline de sahip olmasını bilen adamdır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious