MHP'li vekil karamsar tablo çizdi

  • Giriş : 17.10.2008 / 11:16:00

“Krizin merkezi ABD ise dolar niye artıyor? “ diye soran MHP’li Uzunırmak, “Türkiye büyük dalgaya hazır değil” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Aydın milletvekili Ali Uzunırmak, doların neden yükseldiğine anlam veremediğini belirterek, ilginç bir soru sordu:

“Krizin merkezi ABD. Kriz yaşayan hele krizin merkezi olan bir ülkenin parasının düşmesi gerekmez mi? Ama bakıyoruz Dolar sürekli artıyor. Başbakan bize kriz gelmedi, iddiasında ama bizim paramız düşüyor. Dolar 1,5'u aştı. Bu kriz bizde mi yoksa ABD'de mi?”

KRİZ GİZLENİYOR

Ali Uzunırmak, Türkiye'de iddia edilenin aksine krizin uzun zamandır yaşandığını ve tam olarak krizin ortasında olduğumuzu ileri sürerek, “algılanmayan ya da algılatılmayan; kamu finansmanında kriz yaşanmadığı özel sektörde ise krizin acımasız bir şekilde yaşandığı konusudur. Yabancılar Türkiye'yi mal satabilecekleri bir pazar olarak gördükleri için, biz ithalata dayalı bir ekonomi politikası uyguladığımız için; kamu finansmanında hala krizin etkileri görülmüyor. Çünkü, 2001 öncesi kurulan ekonomik yapının sağlamlaştırılması yerine, AKP hükümeti sürekli olarak Cumhuriyetin kazanımı olan kuruluşları satarak yani, özelleştirme ile kamuya finansman sağlıyor. Bu da kamu finansmanında henüz krizin etkilerinin görülmemesine yol açıyor” dedi.

VE GELİYOR

Uzunırmak, özel sektörün bir süre sonra vergilerini, SSK primlerini ödeyemeyecek bir sıkıntıya düşeceğini de ileri sürerek, “İşte o zaman kamu finansmanında krizin etkileri görülecek. Türkiye içinde bulunduğu ve etkisini yapay olarak gizlediği krizi daha derinden yaşayacak” diye konuştu.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*