MHP'li Vekil Şandır: "Başörtüsü inanç değeridir"

MHP'li Vekil Şandır:
  • Giriş : 26.01.2008 / 12:06:00
  • Güncelleme : 26.01.2008 / 12:15:27

Şandır, ''Baş örtüsünü siyasetin gereği takanları Allah'a havale ediyoruz. Bizim onlarla işimiz yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, ''Bize göre baş örtüsü, bir inanç değeridir. Baş örtüsünü siyasetin gereği takanları Allah'a havale ediyoruz. Bizim onlarla işimiz yok'' dedi.

Şandır, Mersin'in Erdemli İlçesi Ülkü Ocakları Temsilciliğince düzenlenen toplantıda, yıllardır ülke gündemini meşgul eden baş örtüsü sorununu kökünden çözmek için anayasa teklifi verdiklerini ve Mecliste 70 milletvekili ile iktidar partisi gibi çalıştıklarını söyledi.

Sorunun çözümlenmesi için Mecliste davranış ahlakı ortaya koyduklarını belirten Şandır, ''Baş örtüsü meselesi MHP'ye göre bir inanç meselesidir. Biz dinimiz İslam'ın ve kitabımız Kur'an-ı Kerim'in emri olduğu için insanlarımızın başını örtmesine inanıyoruz'' diye konuştu.

Şandır, şöyle devam etti:

''İnsanlarımız inançlarından dolayı başlarını özgürce örtebilmeli, başlarını örttüklerinden dolayı da hiçbir şekilde kamu hizmeti almaktan da kısıtlanmamalıdır.

Baş örtüsü takanlar eğitim ve öğretim özgürlüğünden dışlanmamalıdırlar. MHP hem inancının hem ideolojisinin gereği bu milletin değerlerinin savunucusudur. İnancımız bu milletin en önemli değeridir. Dolayısıyla bize göre baş örtüsü, bir inanç değeridir. Baş örtüsünü siyasetin gereği takanları Allah'a havale ediyoruz. Bizim onlarla işimiz yok. Baş örtüsünü kendi siyasetlerinin malzemesi olarak kullananlar ve siyasetin ifadesi olarak takanlar bizim konumuzun dışındadır.''

-ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ...

Şandır, tek başına iktidara geldiklerinde konuyu çözecekleri konusunda halka söz verdiklerini anımsatarak, şunları söyledi:

''Ancak olmadı. Tek başına iktidar olmadan da fırsat bulduğumuz takdirde değerlendirmek ve sonuç almak yine bizim görevimizdir diyerek bu günleri bekledik. İşte şimdi bir fırsat doğdu. Madem başörtüsünü çözmek istiyorsunuz, MHP olarak biz size hem formülünü buluruz hem de desteğini veririz. Bizim teklif ettiğimiz çözüm baş örtüsünden dolayı insanların mağdur edilmeleri ve özgürlüklerinin kısıtlanmasını ortadan kaldırmak içindir.''

Baş örtüsünü siyaseti gereği takanlara, laik ve demokratik cumhuriyet ilkelerini tehdit eder mahiyette kullanmak isteyenlere kesinlikle müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulayan Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Anayasanın bu noktadaki amir hükümleri de saklı kalmak kaydıyla insanlarımız yalnız yüksek öğrenimde özgürce baş örtülerini takmalıdır. MHP'nin anayasa teklifi ile girilen süreç bu süreçtir. Ümit ediyorum AK Parti bu defa topluma karşı verdiği sözü yerine getirir yine mazeret üretmez, kaytarmaz ve kaçmaz. MHP'nin getirdiği çözümü kabul eder ve bu sorunu ortadan kaldırmış oluruz. Önümüzdeki hafta bu konuda AK Parti'den sonuç ve çözüm bekliyoruz.

MHP olarak biz samimi ve dürüstçe bu sorunun kökünden çözülmesinden yanayız. Baş örtüsünü siyasi rant olarak görenlerin önünü kesmek ve bu işi kökünden çözmek için anayasa değişikliğine evet diyoruz. Başörtüsü sorunun halkı germesinden yana değiliz.

Biz, başörtüsünün bir siyasi simge olarak cumhuriyetimizin demokratik ve laik yapısını tehdit unsuru olarak kullanılmamasını temin eden bir Anayasa Değişikliği gerçekleştireceğiz ve siyasi olarak değerlendirilmesinin önünü keseceğiz.''

Toplantıya, MHP Mersin milletvekilleri Akif Akkuş, Kadir Ural ve Behiç Kılıç, İl Başkanı Mahmut Tat, Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu, belde belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious