MHP'li Vural AB ve ABD'yi uyardı

MHP'li Vural AB ve ABD'yi uyardı.11589
  • Giriş : 31.07.2008 / 17:44:00
  • Güncelleme : 31.07.2008 / 18:04:44

Vural, “Türkiye’yi yönlendirmeye, sonuçtan nemalanmaya kalkmasınlar" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı “memnuniyetle” karşılayan AB ve ABD’yi uyardı. Vural, “Türkiye’yi yönlendirmeye, sonuçtan nemalanmaya kalkmasınlar. Ne yapılacaksa Türkiye için yapılmalı, AKP de bunu aklına koysun” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te gazetecilerin soruları üzerine Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından Avrupa Birliği ve ABD’den gelen tepkileri değerlendirdi.

AB ve ABD’nin adeta sonuçtan son derece memnun olduğunu ve sonucun kendi istek ve arzuları nedeniyle şekillendiği görüntüsünün yaratıldığını vurgulayan Oktay Vural, bunun son derece yanlış olduğunu kaydetti.

Vural, “Adeta çabalarının meyvelerini toplamak isteyen yaklaşım tarzları var. Bu karar bağımsız mahkemenin verdiği bir karardır. AKP’yi de uyarıyorum; AB ve Amerika’dan gelen telkinlerin etkili olduğu, yeni bir dönem başlıyormuş gibi yaratılan görüntüye AKP çoğunluğunun hayır demesi lazım. Türkiye’de kurumlar kendi kararlarını kendileri verir. Türk milletini, devleti kendi kendini yönlendirir. AB ve ABD Türkiye’yi yönlendirmeye, bu sonuçtan nemalanmaya kalkmasın. Bu Türkiye’nin, kurumların, mahkemenin verdiği bir karar. Türkiye’ye saygı göstermeyi bilmeliler. AKP de ne yapılacaksa Türkiye için yapılacak, bunu aklına koysun” diye konuştu.

SİYASİ PARTİ KAPATMALARIYLA İLGİLİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ…

AKP’nin kararın ardından siyasi parti kapatmalarıyla ilgili anayasa değişikliğini gündeme getirip getirmeyeceğine ilişkin bir soruya ise Vural bu konuda bir temas olmadığı karşılığını verdi.

Vural, MHP’nin 15 Mart’ta siyasi parti kapatmalarıyla ilgili öneri getirdiğini hatırlatarak, “Kavgayı siyaset haline getirmiş olanları nasıl bir araya getireceğiz bilmiyorum. Ancak AKP’nin bu konuda inisiyatifi yok. Önümüzde teklif yapan bir siyasi parti yok. Bu konudaki anayasa değişikliği, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı yayınlandıktan sonra gündeme gelebilecek bir konu. Ancak öyle görünüyor ki siyasi parti kapatmalarıyla ilgili bir Anayasa Değişikliği AKP’nin önceliği olmayacak” dedi.

Vural, 3’ncü yasama yılında böyle bir girişim yapılmasının AKP’nin değerlendirmesine bağlı olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*