MHP'li Vural: Cumhurbaşkanı iade edebilir

MHP'li Vural: Cumhurbaşkanı iade edebilir.10646
  • Giriş : 03.07.2009 / 15:31:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin düzenlemeyle ilgili olarak, Cumhurbaşkanının yasayı iade edebileceğini söylerken bir beklentilerini aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vural, TBMM'de gazetecilerin, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını öngören yasaya ilişkin sorusu üzerine, bu önergenin, Genelkurmay Başkanı'nın ''psikolojik bir savaşla karşı karşıyayız'' dediği günün ertesinde gelmiş olmasının yanlış ve yadırgatıcı olduğunu söyledi.

Hükümetin bu değişimi böyle bir zamanlamaya getirmesinin Milli Güvenlik Kurulu'nda da eleştirilere konu olduğunu ifade eden Vural, asker ve sivil mahkemelerin görev dağılımının demokratik hukuk devletinde olması gerektiği gibi düzenlenmesini savunduklarını dile getirdi.

Düzenlemenin ''gece yarısı'' yapılmasının amacını tartışılır hale getirdiğini vurgulayan Vural, şunları söyledi:

''MHP olarak, askerlerin, askeri konular dışında sivil yargının içerisinde, mahkemelerde yargılanabileceğini, demokratik hukuk devletinde bu ilişkilerin düzenlenebileceğini düşünüyoruz. Anlaşılan o ki hükümette böyle bir uygulamadan sonra Cumhurbaşkanı'na bununla ilgili düzenlemeyi düzeltme niyetini belirtmiştir. Umarım bu konuda yapılacak girişimler, gerek Parlamento'ya gerek yargıya danışılarak gerçekleştirilir. Bunun, karşılıklı rekabetin, savaşın bir parçası olarak kullanılması yanlış olmuştur.

AKP'ye ve sayın Başbakan'a uyarımız şudur; Asker sivil gerilimini körükleyen, asker sivil gerilimi üzerinden siyaset üretmekten vazgeçiniz. Kurumları birbirine çatıştırmaktan vazgeçiniz. Demokratik bir hukuk devletinde bütün mahkemelerin görev alanları nasıl olması gerekiyorsa, böyle bir reformu getirin Parlamentoya, bu iradenizi açık seçik ortaya koyun. Hükümet neden buna imza atmaktan, bunu tasarı olarak getirmekten çekinmiştir?

Demokratik hukuk devletinde, bu konunun düzenlenmesinde fayda görüyoruz. Yargının bağımsızlığını, herhangi grup ya da zümrenin baskısı altında olmamasını temin etmemiz hepimizin menfaatinedir. Sayın Cumhurbaşkanı, bu tepkiler doğrultusunda, bu konuda görev dağılımının sağlıklı şekilde yapılması için yeni bir alternatifin Parlamentonun önüne getirilmesi için bir fırsatı tanıyacaktır.''

Bir gazetecinin, ''Cumhurbaşkanı kısmi veto mu eder?'' sorusu üzerine Vural, ''Sanırım hükümette veto edilmesi konusunda bir ihtiyacı belirtmiş görünüyor. Sayın Cumhurbaşkanı bunu iade edebilir, iade ederken de mahkemelerin görev alanlarının nasıl olması gerektiğine yönelik ip uçlarını ortaya koymasında fayda vardır. Türkiye'nin bu gerilimden kurtulması gerekir'' dedi.

-''GENEL BİR MUTABAKAT VAR GÖRÜNÜYOR''-

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem de düzenlemeyi ilişkin soru üzerine, gerginliğe son verici bir çözüm bulunacağını tahmin etiğini kaydetti.

Gerginliğin sona erdirilmesi gerektiğini, ''Cumhurbaşkanı'nın bu şekilde davranacağını'' düşündüğünü söyleyen Erdem, ''Bu yasal düzenlemenin özü hakkında genel bir mutabakat var görünüyor. Anayasa ve hukuki boyutu var. Oturup, sakin kafayla, askeri temsilcilerle, sivil temsilcilerle, yeniden düzenlemesi lazım. Çünkü önemli bir kanun, reform. Bunun böyle kısa sürede yapılmış görünmesi bir gerginlik yarattı'' dedi.

Erdem, bir soru üzerine, önerge verilirken Mecliste olmadığını ifade ederek, ''Bu değişimlerin, reformların, oturup ilgilerle konuşarak, mutabakatla Meclis'e gelmesi gerektiğini söylüyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*