MHP'li Vural'dan seçmen kütüğü tepkisi

MHP'li Vural'dan seçmen kütüğü tepkisi.11589
  • Giriş : 17.12.2008 / 18:08:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, seçmen kütüklerinin sanal olarak yazıldığı yönündeki iddialarını tekrarlarken hükümete çağtı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılmasını ve milli egemenliğin çarpıtılmasını isteyerek, ''Bunları da Türk milleti adına talep ediyoruz. Ancak bu konularda her hangi bir endişe taşımayan bir hükümetle de karşı karşıya bulunuyoruz'' dedi.

Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, seçmen kütüklerinin sanal olarak yazıldığı yönündeki iddialarını tekrarladı. ''Sorunun teknik mi siyasi mi'' olduğunu soran Vural, ''Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, bu gün seçmen kütükleri ile ilgili olarak ortaya koyduğu tavır aslında bu konuda AKP'nin bir siyasi tavrının olduğunu da ortaya koyuyor'' diye konuştu.

Oktay Vural, Adalet Bakanının önce ''YKS kapsamına giren konularda açıklama yapmam doğru olmaz'' dediğini sonra da YSK görev alınana giren bir konuda açıklamalarda bulunduğunu ileri sürerek şöyle devam etti:

''Sayın Bakan, siz hangi sıfatla seçmen kütükleri konusunda vatandaşların ve siyasi partilerin endişelerine cevap verme ihtiyacı içerisindesiniz. Bu konuda kanunla görevlendirildiniz mi? yok... Göreviniz var mı? yok... YKS görevli mi? görevli... O zaman size ne... O zaman Sayın Bakan YSK'ya siyasi bir müdahale mi yapmak istiyor? Baskı altına mı almak isityor?''

Adalet Bakanının yapılan yanlışları savunduğunu iddia eden Vural, ''O zaman bu yanlışlıklar bilerek ve istenerek mi hazırlandı? Siyasi amaçlar için mi kullanılıyor? Adalet Bakanının bu tavrı seçime, kütüğe müdahaledir. Bu konuda YSK'yı baskı altına almaya yöneliktir'' dedi.

YSK'nın, Adalet bakanlığının memurluğu olmadığını dile getiren Vural, YKS'nın millet adına, kanunlarca verilen yetki çerçevesinde seçimlerin adil ve tarafsız bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olduğunu vurguladı.

Vural, Adalet Bakanının, ''Eğer bir kişi sağ ise seçmen kütüğüne kaydının yapılabileceğini'' açıkladığını iddia ederek, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunda, ''Seçmenin devamlı oturduğu konutunun bulunduğu ilçe, muhtarlık, sokak isimleri ile binanın kapı numarası ve varsa daire numarası seçmenin adresidir'' dediğini ifade etti. Vural, ''Irak'ın Kuzeyinde askerlerimize kurşun sıkan bir kişi nasıl oluyor da Adana'nın Seyhan ilçesinde oturuyor ve siz buna doğrudur diyorsunuz?'' diye sordu.

Bunun tam bir aymazlık olduğunu iddia eden Vural, şöyle dedi:

''Sayın Adalet Bakanı terörle mücadelede müthiş bir yöntem bulmuş her halde...Bunları seçmen yapıp oy vermeye gelince yakalayacaklarmış meğer...AKP'nin bu terörle mücadele yöntemi gerçekten ibretliktir. Hakikaten tebrik ediyoruz kendilerini...''

-GABAR DAĞI'NDA ÖLDÜRÜLEN TERÖRİST...-

Vural, geçen yıl Gabar Dağı'nda etkisiz hale getirilen ve 8 terörist arasında yer alan ''Beritan Hilal'' kod aldı Mercan Kara'nın, Şırnak'ın Uludere ilçesi Güneşli Mahallesi'nde kayıtlı olup olmadığını da sordu.

Vural, 20 yıldan bu yana yurt dışında olup da Türkiye'de kaydı olanların bulunduğunu da savunarak, YSK'nın ivedilikle bir yasım yapması için hükümetten talepte bulunması gerektiğini söyledi.

Seçmen kütüğüne yanlış bilgi yazanların 3 yıldan aşağı olmamak kaydıyla ağır hapis cezası ile cezalandırılacağını belirten Vural, gerçeğe aykırı seçmen kütüğü hazırlayanlar hakkında da cezai işlemlerin yapılmasını istedi.

Vural, İstanbul Beylikdüzü'nde 8 bin 303 kişinin sanal olarak seçmen kütüğüne yazıldığını da ifade ederek, jandarmanın gerekli operasyonları başlattığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*