MHP'nin aday adayları kum gibi

MHP'nin aday adayları kum gibi.7873
  • Giriş : 04.11.2008 / 16:32:00

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesi MHP'de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için aday adayı olanların sayısı bine ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

29 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimleri MHP'de büyük hareketlilik başladı. seçim startının verilmesiyle birlikte belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için aday adayı olanların sayısı şimdilik bine yaklaştı.

Seçim sürecinde izlenecek stratejiyi belirlemek üzere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında Kızılcaham'da iki ayrı toplantı yapıldı. Toplantılara MHP Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, milletvekilleri, başkanlık divanı üyeleri ve il başkanları katıldı. Bu kapsamda, aday adaylığı sürecini düzenleyecek, aday adaylarını belirlenen kıstaslar üzerinden değerlendirecek bir 'Ön Değerlendirme Komisyonu'nun Parti Genel merkezi bünyesinde kurulmasına karar verildi. Kurul, Milliyetçi Hareket Partisi'nden belediye başkanı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliği aday adaylığı için başvuranların, talip olunan hizmet için yeterliliğini, siyasi partiler ve seçim kanunları ile Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğü'ne uyumunu inceleyecek. Kurul ayrıca aday adaylarının MHP'nin ilke, politika ve hedefleri ile uyumunu, temsil kabiliyetini, yerel sorunlara ve çözümlerine ilişkin projelerini, eğitim durumlarını, mesleki deneyimlerini 'mülakat' yaparak değerlendirecek. MHP'den belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için aday adayı olmak isteyenler için şu kıstaslar getirildi:

"İlçe ve belde merkezleri için ilçe başkanlıklarına, büyük şehre bağlı alt kademe belediyeleri için merkez ilçe başkanlıklarına, il merkezleri ve büyükşehir belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına, 14 Kasım 2008 Cuma günü saat 17.00'a kadar başvuracaklar. İlçe ve merkez ilçe başkanlıkları, kendilerine yapılan başvuruları tasnif ederek 16 Kasım 2008 Pazar günü saat 17.00'a kadar il başkanlıklarına intikal ettirecekler. İl yönetim kurulları ilçelerden, büyük şehirlerde merkez ilçelerden gelen aday
adaylığına ilişkin listeleri, 21 Kasım 2008 Cuma günü saat 17.00'a kadar Genel Merkez'e sunacak."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son yıllarda yaşanan dış gelişmeler karşısındaki milli duruşlarının, iç meseleler karşısındaki kırılmayan çizgilerinin, sorunlara kapsamlı ve kucaklayıcı yaklaşımlarının, MHP'yi 'toplumsal bir siyaset merkezi' haline getirdiğini belirterek, "Bugün de, Türk milletinin bekasında ve Türkiye'nin onurlu geleceğinde söz sahibi olmak, millete yerelde hizmet etmeyi istemek gibi tarihi bir sorumluluğa katılarak bu kutlu heyecanı yaşamak elbette her milliyetçinin, her vatanseverin ve vatandaşımızın hakkıdır. Bu sürecin tamamen demokratik bir yarışma arzusu ve hizmet verme heyecan içerisinde, yüksek ahlak ve hoşgörüyü esas alan bir siyasi rekabet ortamında, kardeşliği muhafaza ederek yürütüleceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır. 6 yıllık süre içinde, tüm eleştiri ve ithamlara, oyun ve tuzaklara rağmen, şuurlu, vakur ve kararlı duruşunu koruyan Milliyetçi Hareket Partisinin, siyasi tercihlerinde ve yöneldiği istikamette ne kadar haklı olduğu yaşanan gelişmelerden ortaya çıkmaya başlamıştır" diye konuştu.

Bahçeli, yaklaşan Mahalli İdareler Seçimlerinde MHP'de siyaset yapmaya ve yerel yönetici olmaya talip olanların sayısında yaşanan artışın, partisine olan yönelişin önemli bir işareti olduğunu ve bunun kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*