MHP'nin araştırma önergesi reddedildi

MHP'nin araştırma önergesi reddedildi.30064
  • Giriş : 09.06.2009 / 20:14:00

MHP'nin, öğretmenlerin sorunlarının araştırılması ve çözüm önerilerinin tespitiyle ilgili Meclis Araştırması açılmasının TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi önerisi reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, ek ders ücretleri hariç olmak üzere öğretmenlerin ortalama bin 200 TL maaş aldığını, bu maaşla geçinemedikleri için meslekleri dışında iş yaptıklarını söyledi.

Okul müdürlüklerine hak etmeyenlerin atandığını ileri süren Akkuş, ''Hak etmediği halde müdür atadığınız okuldan ne beklersiniz? Orada çocuklarımız zaman geçirecek, mezun olduktan sonra üniversiteye gitmelerini engellemiş olacaksınız. Buna kimsenin hakkı yoktur'' diye konuştu.

Akkuş, öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini savundu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal ise eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından 1041 yöneticinin görevden uzaklaştırıldığını iddia etti.

''Hükümet memuru gibi değil, devlet memuru gibi görev yapmak isteyenler, her türlü baskıya maruz kalmıştır'' diyen Koçal, çağdaş eğitimin erozyona uğratıldığını, AK Parti iktidarı döneminde tüm okul kitapları ve kaynak kitapların değiştirildiğini ileri sürdü.

Koçal, Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanlığı görevinden alınmadan kısa süre önce haksız şekilde 500 kişinin atamasının yapıldığını, bu atamalarla Çelik'in Meclis kürsüsünde yaptığı yeminine sadık kalmadığını savundu.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın da öğretmen atamalarının otomatiğe bağlandığını belirterek, ''Ankara'da dayısı olan da olmayan da hak ettiği yere atanıyor. Atamalar tamamen puan sıralamasına tabi tutulmuştur. En adil uygulamanın olduğu dönem bu dönemdir'' diye konuştu.

Aydın, tüm atamaların noter huzurunda yapıldığını anımsatarak, atamalardaki usulsüzlük iddialarının belgelere dayandırılması gerektiğini söyledi.

Görüşmelerin ardından MHP'nin önerisi reddedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*