MHP'nin dokunulmazlıkla ilgili teklifine CHP'den destek

MHP'nin dokunulmazlıkla ilgili teklifine CHP'den destek.10050
  • Giriş : 15.11.2007 / 08:12:00

Baykal: ''Bütün dokunulmazlık dosyalarını aynı anda, hep birlikte kaldıralım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, Ankara İncek'te bulunan bir özel okulda düzenlenen Atatürk'ü anma etkinliğine katıldı.
 
Etkinliğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, "Kenarından köşesinden ortaya çıkıyor. Çok ağır yolsuzluk ithamına maruz kalan milletvekillerinin dosyalarını örtbas ediyorlar" dedi.
 
Baykal, "Şimdi yeni bir aşamaya geldiğimiz görünüyor, bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik bir arayış, talep var. Bunu bir vesile olarak görelim ve bütün dokunulmazlık dosyalarını aynı anda, hep birlikte kaldıralım" diye konuştu.
 
Baykal ayrıca, "Bizim önerimiz budur. Bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarını derhal kaldıralım herkes hesabını mahkemede versin. Meclis'te sanıyorum 200 kadar dosya var, kaldıralım tümünün dokunulmazlığını, herkes gitsin mahkemede hesap versin. 'Şu dosyayı ayıklayalım, bunu tutalım, öbürünü tutmayalım...' Bu, bizim işimiz değil, doğru değil" dedi.
 
Kuzey Irak açılımlarına gelen eleştiriler
 
Baykal, Kuzey Irak açılımına ilişkin olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eleştirileri ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin kendisine bir kutlama mesajı gönderdiği haberlerinin hatırlatılması üzerine de, "Bu konularda iç siyaset tartışmalarına fazla itibar etmek istemiyorum. Doğaldır, siyasi partiler arasında tartışmalar olur herkes birşey söyler" dedi.
 
Baykal, "Bunlara cevap yetiştirmenin fazla önemli olduğu kanısında değilim. Biz çok önemli bir yaklaşım sergiledik. Toplumumuzun her kesimi tarafından çok büyük ilgiyle karşılandı" diye konuştu.
 
CHP lideri ayrıca, "Bu açılım, öneriler, yaklaşımın bir ciddi ulusal, toplumsal nitelik kazanmaya başladığına tanık oluyorum. Bunun daha da yaygınlaşacağı anlaşılıyor. Türkiye daima acısı, sorunu, sıkıntısı olan insanlara kucağını açmış bir ülkedir" dedi.
 
"Talabani'den bana doğrudan mesaj gelmedi"
 
Türkiye'yi çevresiyle savaşmaya meraklı bir ülke gibi sunmaya çalışanlar bulunduğunu kaydeden Baykal, "Böyle birşey yok. Biz hukukumuzu, hakkımızı istiyoruz. Teröre son verilsin istiyoruz" dedi.
 
Baykal, "Buna rağmen Türkiye'ye terör, şiddet ihraç etmek isteyenler bu manzara karşısında gerekli dersi almalı, vicdan muhasebesi yapmalıdırlar" diye konuştu.
 
Baykal, Talabani'den kendisine doğrudan bir mesaj gelmediğini, kendisinin bir temasının bulunmadığını söyledi.
 
Deniz Baykal, "Ama buradaki temsilcilerinin arkadaşlarımızla bir görüşme yaptıklarını biliyorum. Ancak buraya AKP ile temas kurmak üzere gelmiş özel bir heyet var. Onlarla bizim hiçbir temasımız olmadı" dedi.
 
Irak'ın Türkiye'deki diplomatik yetkilileri ile CHP'nin temaslarının tutanağının da bulunduğunu belirten Baykal, gizli bir kanalla temas ya da haberleşmenin söz konusu olmadığını kaydetti.
 
"Başbakan'ın ruh patlamalarından birine tanık olduk"

Baykal, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün partisinin grup toplantısında kendisini sert bir dille eleştirdiğine dikkat çekmesi üzerine, "Türkiye çok ciddi bir dönem yaşıyor. Ben herhangi bir polemiğe girmek istemiyorum. Bir özel suçlama arayışı çabası içinde değilim. Ama Başbakan'ın zaman zaman kendisini gösteren ruh patlamalarından birisine dün tanık olduk. Artık bunların benim üzerimde bir etkisi yok" dedi.
 
Baykal, ülkeyi yönetenlerin yakınlarının mali ilişkilerinin özenle götürülmesi gerektiğini de belirterek, "Bu noktada konuşmamız gereken çok konu var. Bu konulardaki yeni gelişmeleri şimdi gündeme getirmek doğru değil ama Sayın Başbakan bunlarla ilgilenirse birlikte konuşuruz. Türkiye'ye anlatacağımız, paylaşacağımız çok konu var" dedi.
 
Baykal, Başbakan Erdoğan'ın bu konuyla ilgili olarak kendisine ve partisine yönelttiği eleştirilerle ilgili olarak da "Başbakan'ın üslubu belli. Başbakan'ın bunalımlarına ben ayak uydurmak niyetinde değilim. Ben vakarımı koruyarak tezlerimi ifade ediyorum" diye konuştu.
 
"Bir ülkenin siyasi çıkarıyla o ülkeyi yönetenlerin mali menfaatleri çatışır olmamalıdır. Bir ülkeyi yönetenlerin ya da onların yakınlarının mali menfaatleriyle bir ülkenin siyasi çıkarı çatıştığı anda bir çıkar çatışması var demektir" diyen Baykal, "Bu, ciddi bir durumdur. Hiçbir demokrasi, hukuk devleti buna izin vermez. Ben bu noktaya dikkati çekiyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious