"MHP'nin hiç kimseden akıl almaya ihtiyacı yok"

  • Giriş : 03.05.2008 / 17:06:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, MHP'yi "Ne yapıyorsunuz sertleşmiyorsunuz?" diyerek sokağa çekmek isteyenler olduğuna dikkat çekerek, "MHP'nin hiç kimseden akıl almaya ihtiyacı yok. MHP kendisinin yazmadığı hiçbir senar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin Mersin Genişletilmiş Divan Toplantısı'nda konuşan Bal, MHP'nin kendisinin yazmadığı hiçbir oyunun içerisinde rol almayacağın vurguladı.

MHP'nin Türk"ün beynine yüreğine ve bileğine uygun olan işlerin hepsini yapacağını ifade eden Bal, "Bunların haricinde hiçbir senaryoda rol almayacaktır. MHP bin yıllık kardeşlik hukukunu yüceltecektir. MHP bin yıldır kız alıp kız verdiği insanlarla kavga ortamında değil, bu ülkenin yüceltilmesi ortamında birlikte olacaktır. Beraber olduğumuz insanlarla sokakta kavgaya ihtiyaç yoktur. MHP sokak yerine iktidara gelecektir." dedi.

MHP'nin başörtüsü krizini çözerek tahtaravalli siyasetine son verdiği görüşünün savunan Bal, bir tarafta din ve vicdan hürriyeti, diğer taraftan laikliğin tartışılması bittiğini kaydetti.

Bal şöyle konuştu; "Herkes kanun önünde eşittir. Başörtülü de eğitim hakkından eşit yararlanacaktır, ilkesi yerine getirilecektir. Bu suretle toplumsal gerginlik sona erdirilmeye çalışılmıştır. Ancak meselenin böyle çözülmesi AK Partinin işine yaramamış olacak ki bu değişikliğin yapılması sırasında YÖK kanununun geçici 17. maddesinde değişiklik yapılması lazımdı. MHP ile aynı değişiklik için imza atmış olan AK Parti bunu milli eğitim komisyonunda bekletmekte ve çözümü engelemektedir."

Bu zihniyetin başörtüsü sorunun çözümünü istemediğini ileri süren Bal, AK Partinin istemediği için ipe un serdiğini iddia etti. AK Parti'nin ipe un serilmesi neticesinde de ortaya çıkan mağduriyetten ve kanayan yaradan nemalandığını ileri süren Bal, "MHP başörtüsü ile ilgili AK Parti ile imzalamış olduğu kanun teklifini namus meselesi olarak görüyor. AK Parti için de aynı şeref ve namus meselesi olması gerektiğini onlara hatırlatıyoruz eğer onlar gereğin yerine getirmezse MHP iktidarda bunu gerçekleştirecektir." şeklinde konuştu.

Kapatma davalarının siyasi büyüme aracı haline geldiğini belirten Bal, kapatma davalarının meseleyi çözen bir dava olmadığını kaydetti. Bal konuşmasını şöyle sürdürdü; "O zaman demokratik bir çözüme ihtiyaç vardır. Demokratik çözüm de de siyasi partilerin kapatılması ona oy veren ona gönül veren kişilere verilecek bir cezadır. Anayasaya aykırı davranışta bulunan kişilerin bireysel sorumluluğunu gerektirir yani her koyun kendi bacagğından asılır. Birisi yanlış yapmışsa cezasını o kişi çekmelidir, parti kapatmaya hacet yoktur, şeklindeki düşüncesini MHP kapatma davasının açılmasının ardından iki gün sonra ortaya koymuştur. İki aya yakın zaman geçmiştir. AK Parti'den halen tık yok. Kapatılan parti onların partisi biz AK Partinin kapatılmasını engelleme çerçevesi içerisinde değiliz Türkiye"nin demokratik gelişmesine engel olunmaması için demokratik sürece katkı için bir gayret içerisindeyiz."

TBMM'den geçen 301. madde ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bal, Avrupa Birliği'nin dayatması sonucunda AK Parti'nin kanunu değiştirdiğini, bunun da ahlaksız bir teklif olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious