MHP'nin ilk grup toplantısından DTP'ye mesajlar

MHP'nin ilk grup toplantısından DTP'ye mesajlar.9234
  • Giriş : 08.08.2007 / 12:52:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni dönemde yapıcı bir rol oynayacaklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni dönemde yapıcı bir rol oynayacaklarını, uzatılan eli havada bırakamayacaklarını ifade ederek, ''Fakat bir taraftan el sıkarken, diğer el ile Mehmetçiğe kurşun sıkılmasına asla tahammülümüz olamaz'' dedi. Bahçeli, Köşk seçimi konusunda da inatlaşmanın sona erdirilmesini istedi.

Yaklaşık 5 yıl aradan sonra ilk Meclis grup toplantısını yapan MHP, geçen dönem ANAVATAN'ın kullandığı küçük salonda toplandı. MHP lideri DTP'ye üstü kapalı mesajlar gönderdi.

MHP'nin milli duruşun, uzlaşmanın, hoşgörünün ve diyaloğun adresi olacağını söyleyen Bahçeli, "Bizler yeni dönemde yapıcı bir rol oynayacağımızı söylerken uzatılan elleri elbette havada bırakamayız. Fakat bir taraftan el sıkarken, diğer el ile Mehmetçiğe kurşun sıkılmasına asla tahammülümüzün olamayacağını da huzurlarınızda açıkça ifade etmek istiyorum" dedi.

"Geçmişte Meclis çatısı altında sorun yaratanlar, milli hassasiyet ve sıkıntısı olanların, başlangıç itibariyle Anayasal çizgiye çekilmek durumunda kalmaları kamuoyunun gözü önünde cereyan etmiştir" diyen Bahçeli, iktidar, muhalefet ya da bağımsız olsun her milletvekiline düşen görev ve sorumluluğun milli sorunlarda yanlış adım atmaktan kaçınılması olduğunu vurguladı.

Bahçeli, "Geçmişte ne dedikse bugün de aynı sözlerimizin arkasında duruyoruz. Parlamentoya girmiş olmamız, yapılan yanlışları göz ardı etmemizi gerektirmez" dedi.

Bahçeli, kimden ve nereden gelirse gelsin, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, Cumhuriyet'in kuruluş ilkelerini ve yapısını tartışmaya açmanın, etnik köken farklılıklarına dayanarak bunları yıkmaya çalışmanın veya bunlara seyirci kalmanın, devletin ve milletin varlığına kastetmekle eşdeğer olduğunu söyledi, "Bunun da adı bize göre ihanettir" diye konuştu.

Tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek dil ülküsünün kırmızı çizgileri olduğunu kaydeden MHP lideri, "Bizim uzlaşma ve diyalog zeminimiz ancak bunlara saygı ve riayetle mümkündür" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi:
MHP lideri Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda da AKP'nin yürüttüğü mağduriyet kumpanyalarını sona erdirdiklerini söyledi.

Bu konuda istismar edilecek bir husus kalmadığını vurgulayan Bahçeli, inatlaşma ve iddialaşmaların sürmesi halinde cumhurbaşkanlığı seçiminde bunalım yaşanacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious