MHP'nin kalesi fethedilebilecek mi?

MHP'nin kalesi fethedilebilecek mi?.9956
  • Giriş : 02.07.2007 / 08:18:00

Mersin, eskiden "Akdeniz'in incisi" olarak turizm ve ticaretle anılırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son yıllarda Doğu'dan öylesine iç göç yaşadı ki neredeyse kenar mahallelerinde gettolar oluştu. Göç arttıkça sosyal doku yara aldı. Kutuplaşma, kamplaşma belirtileri baş gösterdi.

Mersin, şehit cenazelerine ağıt yakan insanlar kadar, terör örgütüne destek veren görüntülerle de ekranlara yansıdı. Mersin siyasetini bu sosyal doku şekillendiriyor. MHP'nin "kale"si olarak artık Yozgat ve Kayseri değil "Mersin" gösteriliyor. Ancak CHP ve DTP de güçlü. MHP, daha çok "Yörük"lerin yaşadığı kırsalda, CHP ise kent merkezinde ağırlığını hissettiriyor. Yarış AK Parti, MHP, CHP arasında geçiyor. AK Parti, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile iyi bir hava yakalamış. Adeta "pop yıldızı" gibi ilgi gören Tüzmen, "5 T" sloganı ile iddialı vaatlerde bulunuyor. Tüzmen'in hayali Mersin'i "Dubai, Monaco" gibi yapmak. Yeni bir Manhattan oluşturmak. Daha önce CHP'den aday olan Prof. Dr. Zafer Üskül de AK Parti için ter döküyor. 1983 yılından bugüne kesintisiz milletvekili olan Ali Er, kırsal kesimin gözdesi. "Milliyetçi" Tüzmen'in MHP'nin hızını keseceği hesap ediliyor. Tüzmen faktörünü sokaktaki insan da kabul ediyor. Ayşegül Kaya, "Kürşad Tüzmen yüzünden kız arkadaşlarım AKP'ye oy verecek." diyor. Çetin Onur da Silifke, Mut, Anamur ve Gülnar gibi ilçelerde MHP'nin gücüne işaret ediyor. Onur'a göre AK Parti buralarda güç kazandı. Yarış AK Parti ile MHP arasında geçecek. 15 gündür kentte kamp kuran Kürşad Tüzmen, "Göreceksiniz, açık farkla birinci olacağız. Çok iyiye gidiyoruz." diyor. MHP'yi ise Mehmet Şandır sürüklüyor. Şandır, rakip olarak CHP'yi görüyor. Birçok ilçede yüzde 50'lerin üstünde oyları olduğunu söyleyen Şandır, tezini şu ilginç iddiaya dayandırıyor: "CHP'nin iktidar olamayacağını görenler bize oy veriyor. CHP'liyim; ama oyum MHP'ye diyen çok insan var."

DP'nin liste başı ismi eski MHP ve BBP'li Enis Öksüz. Enis Hoca, "Yörük"lerin tanıyıp, sevdiği bir isim. CHP liste sarsıntısını atlatsa da belediyenin çözemediği çöp sorunundan dolayı eleştiri alıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, eşi ve kızı ile birlikte geldiği Mersin'de beklemediği bir kalabalık buldu karşısında. Yaz sıcağına, hasat mevsimine, insanların yayla ve denizde olduğu bir dönemde on binler meydana indi.

Erdoğan, Bahçeli'yi kıyasıya eleştirirken, "MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum. Siz CHP'ye stepne olmayacak kadar şuurlusunuz." diyerek ülkücü camiaya sıcak mesajlar gönderdi. Erdoğan, seçim meydanlarında da ilk kez Cumhurbaşkanı Sezer'in hukuki durumunu gündeme taşıdı. Sezer'in de 367'nin altında bir oyla seçildiğini hatırlatan Erdoğan, "Acaba Sezer'in attığı imzaların bir hükmü var mı?" diye sordu. Erdoğan, CHP'yi eleştirirken hem kendisi hem de alandakileri güldürdü: "CHP'yi Sosyalist Enternasyonal'den atmak istiyorlar. Bizi almak istiyorlar. CHP var gelemeyiz diyoruz. Onları atın biz gelelim..."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious