MHP'nin tezkereye tavrı çok net

MHP'nin tezkereye tavrı çok net.11391
  • Giriş : 06.10.2008 / 16:42:00

Vural: Sözün bittiği yerdeyiz, söze gerek yok. Yetkiyi verelim, sonra konuşalım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin süresinin uzatılmasına ilişkin tezkerenin görüşülmesi sırasında Meclis'te konuşma yapılmamasını, doğrudan oylamaya geçilmesini istediklerini söyledi. Bu şekilde Meclis'in anlamlı bir duruş sergilemiş olacağını ifade eden Vural, "Sözün bittiği yerdeyiz, söze gerek yok. Yetkiyi verelim, sonra konuşalım." dedi. 

Cihan muhabirine konuyla ilgili bir açıklama yapan Oktay Vural, MHP'nin geçtiğimiz yıl yapılan tezkere oylamasında, tezkerenin kabulü yönünde oy kullandığını, hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Çarşamba günü görüşülecek tezkereye de olumlu oy vereceklerini kaydetti.

Tezkerenin görüşülmesi sırasında TBMM'nin anlamlı bir duruş sergilemenin önemli olacağını dile getiren Vural, "Söylenecek çok sözümüz var ama böyle bir konuda sözün bittiği yerdeyiz" dedi. DTP haricinde Meclis'te grubu bulunan partilerin tezkereye destek verdiğini ifade eden Oktay Vural, "Tezkereye destek veren siyasi partilerin mutabakatıyla bu tezkereyi müzakere etmeksizin doğrudan doğruya oylamaya sunalım. Bu kararlılığı, sözlerimizi söylemeden önce ortaya koyarsak, anlamlı bir duruş sergileriz" diye konuştu.

Oktay Vural, terör ve sınır ötesi operasyon konusunda söyleyecek sözlerinin olduğunu, bunları daha sonraki bir plartformda ifade edebileceklerini aktardı. Vural, "Tezkereye daha önce de destek vermiş siyasi partiler olarak, birlik ve beraberlik görüntüsü sağlayarak, 'müzakereye gerek yoktur, hemen oylamaya geçelim' diyerek böyle bir kararlılığı ortaya koymak, silahlı kuvvetlere ve hükümete, 'bu konuda söze gerek yok, artık ne yapacaksan yap' diye destek vermek anlamına gelecektir. Sözün bittiği yerdeyiz, söze gerek yok. Yetkiyi verelim, sonra konuşalım. Söyleyecek çok sözümüz var ama gün, bir eylemle, bir tavırla birlik ve bütünlüğümüzü gösterme günüdür." görüşünü dile getirdi.

Vural, tezkere görüşymeleri sırasında TBMM Genel Kurulu'nda konuşma olmaması konusundaki taleplerini, tezkereye destek verdiği bilinen CHP ve AK Parti'ye ilettiklerini, TBMM Başkanılğı'da da ileteceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*