Michael Jackson albümleri yok satıyor

Michael Jackson albümleri yok satıyor.9657
  • Giriş : 26.06.2009 / 18:37:00

Kralın ölümünden bir saat sonra albümleri listelerin en üst sırasındaydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pop müziğin kralı hayata veda etti. Arkasında sevenlerini, davalarını, borçlarını, ne yapacağını bilemeyen tur şirketeni bıraktı.

6 yaşında dünya müzik piyasasına sesini duyuran 'Pop'un Kralı' ilan edilen Michael Jackson ölümünde sonra albüm satışları tırmanmaya başladı.

Müzik piyasası ani ölüme hazırlıksız yakalanmasına rağmen, tüm dünyada müzik dükkanları ve kitapevleri depolarındaki Michael Jackson'la ilgili CD, DVD, kitap, T-Shirt gibi ürünleri çıkararak satışa sundu.

Uzun zaman süren sessizliğini Londra'da Temmuz-Şubat döneminde 50 konser iye bozmaya hazırlanan Jackson kalp yetmezliği nedeniyle hayata veda ettikten bir saat sonra Amozon.com'un albüm satışı listesinde zirveye çıktı.Satış listesinde ilk sıradaki albüm Amerikan müzik sektörünün 1982'de sadece yerel pazarda elde ettiği gelir 4.1 milyar dolar getiren Thriller oldu. Albüm dünya çapında 50 milyon kopya satmıştı. Michael Jackson, Thriller'ın satışlarından aldığı albüm başına 2 dolarlık telifle, sektörde o güne kadarki en yüksek telif oranına ulaştı. Thriller, müzik sektörüne getirdiği yeniliklerle de ekonomiye ciddi bir katkı sağladı.

Listede ikinci sırayı ise 1979 yılında çıkarttığı "Off the Wall" oldu. Üçüncü sıra ise yeni Jacson'un 1987 yılında çıkatmış olduğu 'Bad' albümü alıyor.

Michael Jackson 1982'de Sony markası ile yaptığı anlaşma sonucunda 750 milyon kopya albüm satmıştı. 65 milyon dolarlık anlaşma ile bir rekora da imza atmıştı.

Jackson Londra'da Temmuz-Şubat döneminde 50 konser verecekti. Bu konserlerin İngiliz ekonomisine 1 milyar sterlinlik bir katkı yapacağı hesaplanmıştı. Bu konserler ile borclarını da kapatmayı planlayan Pop'un Kralı'nın Wall Street Journal ile yaptığı röportajda 500 milyon dolarlık borcu olduğu kaydedilmişti.

Geriye kalanlar onun öldüğüne inanamazken en büyük hasar yeni yapılacak konserleri ayarlayan organizasyon şirketi oldu. Tur başlamadan 30 milyon dolarlık harcama yapan şirket 10 günlük turnenin maliyetini 130 milyon dolar olarak hesaplamıştı.

Uzmanlar göre halk bir kenera attığı Michael Jackson'dan özür diliyor. Aynası efsane haline gelen Elvis Presley'de de yaşanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*