Microsoft, Türkiye'yi Üs yaptı

  • Giriş : 29.02.2008 / 13:17:00

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, dünyanın büyük bilişim şirketlerinden Microsoft'un, Türkiye'yi Afrika ve Ortadoğu'nun merkezi olarak gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Microsoft Türkiye tarafından KOBİ'lerin sorunlarına çözüm bulmayı amaçlayan ''Hayırlı İşler Antalya Toplantısı''na katılan Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilişim sektöründe 15-16 yıl önce Türkiye'ye geldiklerini anımsattı. Türkiye'de bilişim sektörünün her yıl yüzde 15 büyüdüğünü belirten Çağan, Microsoft'un Türkiye'de geçen yıl yüzde 30 büyüdüğünü, bu yıl da aynı büyümeyi beklediklerini kaydetti.

Şirket olarak odaklandıkları en önemli konular arasında, kurumsal müşterilerinin verimli hale gelmesi ve orta büyüklükteki işletmelerin daha fazla bilgisayarlaşması olduğunu anlatan Çağan, şöyle konuştu:

''Bizim odaklandığımız en önemli konulardan biri kurumsal müşterilerin daha verimli hale gelmesidir. İkincisi çok önem verdiğimiz orta büyüklükteki işletmelerin daha fazla bilgisayarlaşmasıdır. Çünkü, bu işletmelerde bilgisayar kullanımı çok düşük. Türkiye'de 1 milyon 800 bin işletme var ve bilgisayar kullanımı çok düşük. Bunları artırmak için uğraşıyoruz.

Ayrıca, bireysel kullanıcının bilgisayarından daha fazla yararlanmalarını sağlamaya amaçlıyoruz. Bu nedenle bireysel kullanıcının eğitimini ve görgüsünü artırmayı ve geliştirmeyi istiyoruz. Bu konularda çalışıyoruz.''

-PAZAR PAYI-

Microsoft olarak Türkiye pazarında çok farklı ürünleri olduğunu dile getiren Çağan, bu ürünlerin pazar paylarının çok farklı boyutlarda olduğunu bildirdi. İşletim sistemlerinde pazar paylarının yüzde 90, kurumsal kaynak planlamada da ise daha çok küçük firma konumunda olduğunu ifade eden Çağan, şöyle devam etti:

''Tüm ürünlerde pazar payımızı artırmayı arzuluyoruz ama öncelikle Türkiye'de insanlara katma değer sağlayacak ürünlerimizle ön plana çıkmak istiyoruz. Microsoft, bilişim sektöründe Türkiye'yi en iyi büyüyen pazarlardan biri olarak görüyor. Bununla ilgili bir program başlattı. Microsoft, Türkiye'yi en çok büyüme potansiyeli olan ülkeler arasına aldı. Bununla ilgili olarak da Türkiye'ye ilgisini artırdı. Buna göre fonlarını ayırıyor. Biz de bu fonlardan mümkün olduğunca daha fazla yararlanıp Türkiye'ye yatırım yapmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye'de şu andaki faaliyetlerimizin dışında yeni faaliyetler getirip yatırımlarımızı artırmanın peşindeyiz.''

-YETKİNLİK MERKEZLERİ KURULACAK

Çağan, Microsoft'un Türkiye'de yapacağı yatırımlar içinde ''yetkinlik merkezleri' kurulması çalışmalarının da bulunduğu söyledi. Bu yıl ilk yetkinlik merkezini kurmayı planladıklarını anlatan Çağan, şunları kaydetti:

''Türkiye'de bazı çözümlerin daha iyi yaygınlaştırılması ve anlaşılması yönünde merkezler olacak. Müşterilerimize, partnerlerimize ve iş ortaklarımıza bunları aktaracağız.

Microsoft, Türkiye'de geçen yıl yüzde 30 oranında büyüdü. Bu yıl da yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz. Türkiye, bilişim sektöründe en fazla gelişen ülkeler arasında. Microsoft, Türkiye'yi bu sektörde en fazla büyüyen ülkeler arasında olan Rusya, Çin, Brezilya ve Hindistan'ın arasına aldı. Türkiye, Microsoft'un bir üssü haline geldi. Ortadoğu ve Afrika yönetimi Türkiye'de. 79 ülke İstanbul'dan yönetiliyor. Bütün Afrika ve Ortadoğu ülkeleri, İsrail, Pakistan'ın merkezi İstanbul. Buraları yöneten İstanbul'da 100 kişilik kadro var. Bütün bu bölge toplantıları İstanbul'da yapılıyor. Bütün Afrika ülkeleri, İsrailliler, Türkiye'ye geliyor. Çünkü Türkiye, hem İsrail ile hem Araplarla barışık ülke. Bu bizim için de çok önemli. Microsoft, Türkiye'yi Afrika ve Ortadoğu'nun merkezi olarak görüyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious