Microsoft, Yahoo'yu almak istiyor

Microsoft, Yahoo'yu almak istiyor.32738
  • Giriş : 01.02.2008 / 23:30:00

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, internetin en büyük sitesi Yahoo'yu satın almak için 44.6 milyar dolar teklif verdi. Bu Microsoft'un ikinci teklifi oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Microsoft, Yahoo yönetim kuruluna gönderdiği satınalım teklif paketinde nakit ve hisse karşılığı yaklaşık 44.6 milyar dolar önerdi. Bu miktar, Yahoo’nun hisselerine yüzde 62’lik bir prim oranına tekabül ediyor. AB Komisyonu rekabetten sorumlu müfettişi Neelie Kroes, konuyla ilgili açıklama yapmadı. Microsoft, satınalımın gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak internet devinin her yıl en az 1 milyar dolar masraf kısabileceğini savunuyor.

Yaklaşık iki yıldır Yahoo'ya ilgi gösteren Microsoft 2007 yazında da satınalım teklifi götürmüş, ancak bu teklifin miktarı açıklanmamıştı. Spekülasyonlara göre, Microsoft o zamanlar 38 ila 50 milyar dolar arasında bir teklif vermişti.

Microsoft'un verdiği teklife göre Yahoo hissedarları nakit ödeme veya Microsoft'un kamuya açık hisselerinin sahibi olabilecek.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer, Yahoo hissedarlarına varlıklarının en iyi karşılığını vermeye hazır olduklarını açıkladı. Açıklamanın ardından ABD borsası vadeli işlemleri hızlı şekilde yükseldi, Avrupa borsaları da kazançlarını artırdı. Teklif haberinin ardından Yahoo hisseleri yüzde 49 arttı, Google hisseleri yüzde 8 düşüş yaşadı, Microsoft hisseleri de yüzde 3 arttı.

YAHOO'DA ZOR GÜNLER

Yahoo son aylarda zorlu bir süreçten geçiyor. Önce şirket 1000 çalışanının işten çıkardı, sonra büyük ümitlerle CEO olan Terry Semel şirketten ayrıldı. Ardından da kurucu Yahoo kurucularından Jerry Yang bu görevi üstleneceğini açıkladı. Yahoo geçen hafta 2007 son çeyreğinde 206 milyon dolar kar etti, ancak beklentilerin bu kar 1000 kişinin işinden olmasını önleyemedi. Şirketin 2007 geliri 1.8 milyar dolar, net geliri de 660 milyon dolar olarak gerçekleşti.

MİCROSOFT'UN GÖZÜ İNTERNETTE

Microsoft yöneticileri son birkaç yıldır, yazılım pazarının doyuma ulaştığı ve kar marjlarının düştüğünü sıkça dile getiriyordu. Microsoft CEO'su Steve Ballmer, şirketin gelecek dönemde internet servisleri ve kişiselleştirilmiş uygulamalara yöneleceğini açıklamıştı. Microsoft, ilk olarak internet uygulamaları olan Windows Live servisini çıkarmıştı. Google'ın arama motorundan yüksek gelir elde etmesi üzerine Microsoft, MSN Search piyasaya sürerek, arama alanında rekabete girdi. Şirket şimdi de internetin en büyük portalı Yahoo'yu satın alarak, internette en büyük şirket olmayı hedefliyor. Microsoft 2010 yılında 80 milyar doları bulması beklenen internet reklam pastasından en büyük payı almayı hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious