Microsoft cezadan kurtulmak istiyor

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

AB'nin yeni para cezalarından kurtulmak isteyen yazılım devi Microsoft, hazırladığı teknik dokümantasyonu AB Komisyonuna sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB Komisyonu, Microsoft hakkında rekabet soruşturmasını Aralık 1998'de Java yazılımıyla tanınan Sun Microsystems'in şikayeti üzerine başlatmıştı.

Geliştirdiği sunucu programlarını Microsoft'ın Windows işletim sistemine entegre edemediğini belirten Sun, Microsoft'u, masaüstü bilgisayar sistemlerindeki hakim durumunu kötüye kullanmakla suçlamıştı.

Microsoft'u resmi olarak ilk kez Ağustos 2000'de rakiplerine kasten gerekli bilgileri vermemekle suçlayan AB Komisyonu, soruşturmayı derinleştirerek bir yıl sonra şirkete gönderdiği ikinci belgede suçlamalarını multimedya yazılımlarını da içine alacak şekilde genişletti. Buna göre Microsoft, görüntü ve ses oynatıcısı (media player) yazılımını Windows işletim sistemine dahil ederek bu alanda rekabeti engelliyordu.

AB Komisyonu, yeni şikayetleri de dikkate alarak gerekli adımları atmayan Microsoft'u, Mart 2004'te 497 milyon Euro'luk rekor para cezasına çarptırırken, 120 gün içinde gerekli yazılım kodlarını rakipleriyle paylaşmasını ve Windows işletim sisteminden medya oynatıcısını ayırmasını talep etti.

Kararı temyiz için AB mahkemelerine başvuran Microsoft, sonuç alamazken, AB Komisyonunun kararları uyarınca geçen yıl piyasaya sürdüğü medya oynatıcısız Windows işletim sistemi (Windows XP Home Edition N) çok az taleple karşılaştı.

Yine geçen yıl AB Komisyonu, Microsoft davasında İngiliz Profesör Neil Barrett'i bilirkişi olarak görevlendirdi. Bilişim uzmanı Barrett, hazırladığı raporda, hazırladığı Microsoft'un uyum için yaptığı dokümantasyon çalışmasını “tamamen yararsız” olarak nitelendirdi.

AB, Microsoft'a gönderdiği, başlangıç tarihi 15 Aralık 2005 olan iddianamede, şirket hakkında 2004 yılında alınan kararlara uyulmadığını belirterek, makul bir sürede gerekli çalışmaların yapılmasını istemiş, aksi takdirde günlük para cezasıyla karşılaşacağını bildirmişti.

Bu kapsamda AB Komisyonu tarafından 12 Temmuzda 280,5 milyon avroluk para cezasına çarptırılan Microsoft, gerekli adımları atmaması durumunda ağustos ayından itibaren günlük 3 milyon Euro'ya kadar yeni para cezalarıyla karşılaşacağı konusunda uyarılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious