Microsoft: Ellerinden tutup yürüteceğiz

Microsoft: Ellerinden tutup yürüteceğiz.16938
  • Giriş : 03.12.2008 / 18:44:00

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, yeni destek programları "BizSpark"a ilişkin, yazılımcı girişimcilerle ilişkilerini nasıl sürdüreceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, "Microsoft Yazılım Geliştiriciler Zirvesi" çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin teknolojik uygulamalarda çağın gerisinde kaldığını belirterek, bilişim teknolojilerinin daha yaygın bir şekilde kullanılması için yazılım alanında faaliyet gösteren girişimcilere destek sağlayacaklarını bildirdi.

"BizSpark" projesinin sağlayacağı destekleri "Fon sağlama, danışmanlık hizmetleri, uygun internet ve büro ortamı, büyük yatırımcılarla buluşturma" olarak sıralayan Arkan, bu hizmetleri yeni girişimcilere ücretsiz sunacaklarını kaydetti.

Arkan, "Yazılımcı girişimcilerin ellerinden tutup yürümelerini sağlayacağız. El birliği ile yine partnerlik ve ortaklıkla meselenin ucundan tutmayı sağlayan bir sistem bu" diye konuştu.

Global ekonomik krizin hüküm sürdüğü, işsizliğin ve kredi bulmanın zor olduğu ve belirsizliğin arttığı bu dönemde özellikle yatırımcıların geri durduğunu dile getiren Arkan, bu sistemleri yaşatmak ve geliştirmenin her zamankinden daha önemli hale geldiğini söyledi.

Arkan, yazılım geliştiren girişimcilere, Microsoft teknolojileri ile dünyadaki yazılım ve iş kaynaklarına ulaşma olanağı veren program "BizSpark"tan yararlanmak için 3 koşulun arandığını ifade ederek, bunları, "Yıllık yazılım cirosunun 250 bin Dolar'ın altında olması", "En çok 3 senelik bir yapılanmalarının olması" ve "Bir veya birden fazla yazılım ürünü veya hizmetinin bulunması" olarak sıraladı.

Yatırımlarda doğru altyapı ve analizler belirlemenin önemini vurgulayan Çağlayan Arkan, şöyle konuştu:

"Yazılım, en az yatırımla en fazla değerin sağlandığı bir sektördür. Halen hizmetlerle birlikte ülkemiz bilişim sektörünün yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan yazılımın, sektörümüzdeki ağırlığını artırmamız gerekiyor. Microsoft Türkiye olarak Türk yazılım sektörüne verdiğimiz desteğe ve Türkiye;nin bu alanda ihracatçı konuma gelmesi için gerçekleştirdiğimiz çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz. Microsoft BizSpark programı ile girişimcilere çok güçlü araçlar sunuyoruz. Girişimci niteliklere sahip yazılım geliştiricilerimiz, Microsoft'un yarattığı yenilikçi teknolojilere bu program sayesinde ücretsiz olarak ulaşıyorlar. Ayrıca küresel düzeyde gelişmeleri takip etmek ve iş bağlantıları kurmak için çok önemli fırsatlar elde ediyorlar. Ülkemizin ve sektörümüzün gelişimi için hayati öneme sahip olduğunu düşündüğümüz yazılım ekonomisini desteklemeye devam edeceğiz."

-"BİZSPARK" PROGRAMI-

Microsoft'un, üniversitelerden bağımsız yazılım şirketlerine kadar birçok katmanı bir araya getiren çözümleri hayata geçirdiği "BizSpark" programı, çeşitli Microsoft ürünleri için üretim lisansı ve teknik destek sağlayarak yeni şirketlere yardımcı olmayı hedefliyor.

Girişimcilerin yazılım lisanslarını ilk üç yıl boyunca ücretsiz kullanabileceği program, kullanıcıların dünyaya açılması için de çeşitli araçlar sunuyor.

Yazılım ve uygulama geliştirenler, çok geniş bilgi kaynaklarına erişim sağlayan, Microsoft uzmanları ve diğer girişimcilerle buluşmalarını sağlayan BizSpark Ağı'ndan istedikleri an yardım alabiliyor, ağdaki uzmanlar sayesinde karşılarına çıkan yazılım sorunlarını hızlı ve etkin yöntemlerle çözebiliyorlar.

-KOÇ SİSTEM'İN "PIXAGE" PROGRAMI-

Microsoft Yazılım geliştiriciler Zirvesi'nde, Koç Sistem'in, tamamı yerli yazılımlarla oluşturulan "Pixage" programı da tanıtıldı.

Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, burada yaptığı konuşmada, bugünlerde bütün sektörlerde fiyat bazlı büyük bir rekabetin olduğunu vurgulayarak, "Fiyatların sürekli aşağıya geldiği dünyada bir 've' var. Bu da yaratıcı çözümlerdir. Müşterilerimize kendi sektörlerimizde 've'ler yaratmamız lazım" dedi.

Microsoft'un yeni yazılımları hakkında bilgi veren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel de akademik dünya için geliştirdikleri, 8 üniversiteyle pilot uygulamaların sürdüğü ve öğrencilerin ücretsiz olarak yararlanabildiği "DreamSpark" programını 25 bin öğrencinin kullanmaya başladığını ve bu rakamla Türkiye'nin dünyada 4. sırada yer aldığını bildirdi.

Zirvede, "Bulut Bilişimi (Windows Azure)", "Live Servisleri", "SQL Server 2008", "Share Point" gibi yeni yazılımlar da sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*