Microsoft Yahoo'dan vazgeçti

Microsoft Yahoo'dan vazgeçti.13689
  • Giriş : 04.05.2008 / 11:53:00

Dünyanın bir numaralı yazılım şirketi Microsoft, ABD'li internet şirketi Yahoo'yu satın almak için sunduğu teklifi geri çekti. Microsoft'un kararında Yahoo'nun önerilen teklifi düşük bulması etkili oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer, "Tüm çabalara ve teklifi yaklaşık 5 milyar dolar artırmamıza rağmen Yahoo teklifimizi kabul etmeye yanaşmadı" dedi.

Ballmer, yapılan ayrıntılı araştırmanın ardından Yahoo'nun talep ettiği miktarın kendileri için makul olmadığı sonucuna vardıklarını, Microsoft hissedarları ve çalışanların menfaati düşünülerek teklifi geri çekmeyi uygun gördüklerini söyledi.

Yahoo'nun stratejilerini hızlandırabileceğini düşündüklerini söyleyen Ballmer, ancak Yahoo olmadan da ilerleyebileceklerini ve başka ortaklarla stratejik birleşmelerin öngörüldüğünü ifade etti.

Microsoft, online reklamda dünyanın 2 numarası Yahoo'yu satın almak için toplam 46.2 milyar dolar teklif etmişti.

Yahoo, kendisini satın alarak, Google karşısında online reklam alanında avantajlı olmak isteyen Microsoft'un önerisine 3 aydır direniyordu. İlke olarak teklife karşı olmadığını belirten Yahoo, Microsoft'un önerisini çok düşük bulduğunu bildirmişti.

Bunun üzerine Microsoft daha fazlasını ödeyemeyeceğini duyurmuş ve geri çekileceği tehdidinde bulunmuştu.

Son günlerde Microsoft son bir hamleyle fiyatı artırsa da Yahoo teklifi kabul etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious