Microsoft'tan Yahoo'ya inanılmaz teklif

Microsoft'tan Yahoo'ya inanılmaz teklif  .16876
  • Giriş : 02.02.2008 / 10:30:00

Bilgisayar yazılım devi Microsoft, internet arama motoru Yahoo'yu satın almak için 45 milyar dolarlık bir teklif yaptı. Yahoo, son yıllarda bir diğer arama motoru Google'la rekabet etmekte zorlanıyordu. Microsoft'un amacı, zor günler geçiren Yahoo'yu büny

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Microsoft'un en üst düzey yöneticilerinden Steve Ballmer, Yahoo'ya büyük saygı duyduklarını, birlikte tüketicilere, yayıncılara ve reklamcılara heyecanlı çözümler sunabileceklerini ve internet hizmetleri piyasasında daha iyi rekabet edebileceklerini söyledi.

Yahoo teklifi dikkatli bir şekilde inceleyeceğini açıkladı.
Şirketin yönetim kurulu başkanı Jerry Yang, perşembe günü yaptığı açıklamada, yeniden yapılanma hedefleri çerçevesinde bin kişinin işine son vermeyi planladıklarını duyurmuştu.
Microsoft, Yahoo hissedarlarının, satış karşılığında nakit para ya da hisse isteyebileceklerini de duyurdu.

Yahoo hisseleri, ekim ayından bu yana yüzde 46 değer kaybetmişti.
BBC'nin ekonomi editörlerinden Tim Weber'e göre, Microsoft, Google'un yükselişi ardından böylesine bir şirket evliliğine yönelmek zorunda kaldı.
Microsoft'un Yahoo'ya bir yıl önce bir birleşme teklifi yaptığı, ancak bu teklifin yeniden yapılanma ve operasyonel faaliyetlerin sunduğu potansiyel fırsatlar öne sürülerek yahoo tarafından kabul edilmediği anlaşılıyor.
Yeni teklifinde Microsoft, Yahoo'ya ''Bir yıl geçti, ama rekabet şartları iyileşmiş değil'' diyor.

BBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious