Microsoft'un pilot bölgesi Türkiye

Microsoft'un pilot bölgesi Türkiye.26446
  • Giriş : 15.04.2008 / 12:52:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 12:58:09

Korsan 'Office'lere karşı mücadeleye Türkiye'den başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lisanssız yazılıma orijinal ürünleriyle savaş açan Microsoft, 2007'deki Windows'taki uygulamasının ardından şimdi de office uygulamalarında kullanıcıların ürünlerinin orijinal olup olmadığını internetten denetleyecek. 29 Nisan'dan itibaren hayata geçirilecek olan Microsoft Office Orijinal Ürün Avantajı (OGA) Bildirimi pilot uygulamasının Türkiye başta olmak üzere Şili, İtalya ve İspanya'da başlatılacağını anlatan Microsoft Türkiye Office Sistem Ürün Müdürü Onur Görür, "Pilot uygulamanın süresi ile ilgili bir sınır şu an için konulmadı.

Başladıktan 6 ay sonra sonuçları değerlendireceğiz ve uygulamayı küresel düzeyde nasıl yaygınlaştıracağımıza karar vereceğiz" dedi. Pilot bölge için söz konusu dört ülkenin seçilmesini ise Görür, şu sözlerle açıklıyor:

"Türkiye, İtalya, İspanya ve Şili, Microsoft Office'in bireyler, şirketler ve kamu kuruluşları tarafından yoğun kullanıldığı ülkeler arasında. Ayrıca korsan yazılım kullanım oranları yüksek. Bu bölgelerde alacağımız sonuçlar, küresel bir strateji oluşturmamıza yardımcı olacak."

Windows işletim sistemleri için geçen yıl başlattıkları uygulama çerçevesinde Türkiye'de bugüne kadar 4 milyonu aşkın kullanıcının Windows'larının internet üzerinden orijinal olup olmadığının kontrol edildiğini aktaran Görür, "Bunların yüzde 45'inin orijinal olmayan Windows kullandığını öğrenildi.

Küresel düzeyde ise Temmuz 2005'ten bu yana, 600 milyonu aşkın kullanıcı yazılımının orijinal olup olmadığı kontrol edildi" diye konuştu. Avrupa ve dünyada ortalama yüzde 35'i geçmeyen lisanssız yazılım kullanma oranının Türkiye'de son 3 yılda birer puanlık düşüşlerle yüzde 64 seviyesine ancak indiğini söyleyen Görür, şöyle konuştu:

"Yapacağımız stratejik bir planlama ile 8 puanlık bir düşüş hedeflemekteyiz. Yüzde 64'lük oranı, 4 yıl içinde 10 puan düşürebilsek bile; 1894 yeni iş, gayrı safi milli hasılaya 624 milyon dolar ek katkı ve 80 milyon dolarlık ek vergi geliri elde edebileceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious