Microsoft'un yeni projesi: Cloud

Microsoft'un yeni projesi: Cloud.4758
  • Giriş : 03.10.2008 / 16:26:00

Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Windows 7’yi bekleyen bilişim dünyasını “Windows Cloud” sözcüğü ile alabora etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzun zamandan beri bir sonraki Windows sürümü olarak nitelendirilen “Windows 7” kod adlı işletim sistemi hakkında açıklama bekleyen bilişim dünyası, Steve Ballmer'ın Londra'da Microsoft sponsorluğunda düzenlenen BT Yöneticileri konferansında ağzından kaçırdığı “Windows Cloud” ile alabora oldu.

Geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olarak gösterilen, bir çok bilgisayarın güçlü bir ağ ile birbirlerine bağlanarak bir “işlem ve depolama bulutu” oluşturarak gelecekte fiziksel bir depolama birimi ya da güçlü bir işlem kapasitesine gerek olmadan kişisel bilgisayar işlemlerinin yapılmasını mümkün kılacak bir “Bilgisayar Bulutu” olarak nitelendirilen “Cloud Computing”, Steve Ballmer'ın yaptığı açıklamaya göre Microsoft'un da “yapılacaklar listesinde” bulunuyor.

Bill Gates'in Microsoft'taki aktif görevinden emekliye ayrıldığını açıklamasından sonra şirketin en yetkili ağızı haline gelen Steve Ballmer'ın Londra'da yaptığı “ufak” açıklama, Windows Vista ve kod adı “Windows 7” olan geleceğin Windows işletim sistemi ile tamamen farklı bir teknolojiyi duyurmanın eşiğinde olduğunu ortaya çıkardı. Ballmer'ın “Windows Cloud” olarak adlandırdığı teknoloji, önümüzdeki ay içerisinde tüm detaylarıyla duyurulacak.

“Windows Cloud” ismi ile ifade ettiği yeni teknolojinin Microsoft'un yazılımlarını tamamen internet ortamına aktarılması olarak algılanmaması gerektiğini belirten Ballmer, şirketin “Microsoft Office üretkenlik yazılımı ile oluşturulmuş belgelerin kamusal alanlarda bulunan kiosklar gibi ortamlarda düzenlenebilmesi” gibi yeteneklere sahip olacak bir altyapı üzerinde çalıştığını ifade etti.

“Size şimdilik sadece bu kadarını söyleyebilirim, bundan çok daha fazlasını yapacak bir teknoloji ancak, eğer şimdi açıklarsam bir ay içinde yapacağımız basın toplantısını boşuna düzenlemiş oluruz” diyen Ballmer, beklentilerinin ve sunacaklarının oldukça fazla olduğunu söylemekle yetindi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*