Mide ağrılarına son verin!

Mide ağrılarına son verin!.14854
  • Giriş : 09.04.2009 / 09:39:00

İş ya da özel yaşamla ilgili kaygılar, yanlış beslenme sindirim sorunlarına, mide ağrılarına neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memorial Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Duygu İbrişim, özellikle kriz döneminde hemen hemen tüm çalışanların ya da yakınlarının maruz kaldığı iş kaygısı ve stresin neden olduğu sindirim sistemi hastalıkları ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

• Pozitif düşünün. Sorunlar her yerde olabilir ve temel değerlere, toplam sonuca baktığınızda devam diyorsanız, bazı olumsuzlukları görmemeye çalışın, inanın o zaman mideniz daha az ağrır!

• Çalışma alanınızı (örneğin masanız, sandalyeniz, ışık vb) mümkün olduğunca daha rahat hissedeceğiniz şekilde düzenlemeye çalışın. Daha keyifli olursanız, doğru bir oturma şekli sağlarsanız ve gün ışığından daha çok yararlanırsanız hem ruhunuzu hem de sindirim sisteminizi daha mutlu edersiniz.

• Ofis ortamında stresin yanısıra beslenme ve yaşam biçimi ile ilgili hatalar da sindirim sistemi sorunlarını tetikleyebilir. Masa başı bir işte saatlerce yerinizden kalkmadan çalışıyorsanız, sürekli çay, kahve veya gazlı içecekler tüketiyorsanız, öğün atlıyorsanız ve sağlıksız yiyeceklerle besleniyorsanız sıkıntılar artacaktır.

• Güne başlarken mutlaka kahvaltı edin. Kahvaltının açma-poğaça yerine ekmek-peynir veya tost gibi daha sağlıklı yiyeceklerden oluşmasına özen gösterin. Kaşar peynir mideyi daha rahat ettirir. Çay, kahve ve gazlı içecekleri sınırlandırın. Sigara ve dumanlı ortamlardan uzak durun.

• Zaman zaman masa başı işe ara vererek biraz yürüyün, hareket edin. Bir-iki katlık mesafelerde asansör kullanmayın, bol su için. Böylece bağırsaklarınız da daha düzenli çalışır.

• Öğünlerinizi düzenli yiyin. Yağlı-baharatlı-kızartmalı yemekler yerine daha hafif yiyecekleri tercih edin. Sebze ve meyveler zengin vitamin ve mineral içeriği ile size destek olur.

• Ara öğünler önemlidir. Enerjinizi yitirdiğiniz ve midenizin kazınmaya başladığı anlarda özellikle ikindi saatlerinde ufak bir atıştırma ile ruhen ve bedenen yenilenmiş olursunuz.

• Temiz havadan yararlanın, klima yerine mümkünse açık camdan gelen hava ve gün ışığı ile odanızı ve tabii bu arada ruhunuzu havalandırın . Siz gülümserseniz sindirim sisteminiz de rahatlayacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*