Mİdedeki şişkinlik ve gaz neyin habercisi?

Mİdedeki şişkinlik ve gaz neyin habercisi?.14854
  • Giriş : 11.11.2008 / 10:18:00

Karın bölgesindeki gaz ve şişkinlik yakınmalarının, basit bir hazımsızlık yanında çok ciddi bir rahatsızlığında habercisi olabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İç hastalıkları uzmanı Kenan Tekin, geçmeyen ya da sürekli tekrarlayan karındaki şişkinlik şikâyetlerinin önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Bu şişkinliklerin basit bir gaz ya da hazımsızlıktan meydana gelebileceği gibi, kanser gibi değişik birçok hastalığın habercisi de olabileceğini ifade eden Tekin, yakınmaların süreklilik arz ettiği takdirde mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini kaydetti.

Tekin, bağırsak düğümlenmesi, iltihaplanma, yapışkanlık ve kalın bağırsaktaki bazı kanser türlerinin şişkinlik belirtisi verdiğini dile getirerek, "Şişkinlik zaten gözle görülebilir. Karın bölgesi iyice sertleşir. Önceden giyildiğinde rahatsız etmeyen pantolonlar dar gibi gelir ve rahatsız etmeye başlar. Kişi bazen 'karnımın içinde sanki bir balon şişirmişler' ifadesini kullanır. Bu durumda özellikle şişkinlik sık aralıklarla tekrarlıyor, ya da uzun süre devam ediyorsa mutlaka uzman bir hekime muayene olmada büyük fayda var." dedi.

50 YAŞ VE ÜSTÜ DAHA DİKKATLİ OLMALI

50 yaşın üzerindeki kişilere bu konuda daha dikkatli olmalarını öneren Tekin, şu uyarılarda bulundu: "Karın bölgesindeki şişkinlik 50 yaşın üzerindeki kişilerde ise, kalın bağırsak kanseri olasılığı değerlendirilmelidir. Özellikle ailesinde bağırsak kanseri olan kişiler bu şikâyetleri ciddiyetle değerlendirmelidir. Açıklanamayan kilo kaybı, ishal ve genitasında kan olan kişiler zaman geçirmeden uzman bir hekime başvurup kanser olasılığı araştırılmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*