Mideye aşırı yüklenmeyin

Mideye aşırı yüklenmeyin.14060
  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Pazar günü başlayacak Ramazan ayının ilk günü ile birlikte oruç tutulmaya başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur, Ramazan ayında iftar ve sahurda aşırı yemek yiyerek mideye aşırı yüklenilmemesini istedi. Keleştimur, mideye aşırı yüklenmeler ve hamur işi ağırlıklı yemeklerin çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini ve kalp krizi riskini artırdığını belirterek uyarıda bulundu.

Ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerinde beslemenin çok önemli olduğunu ifade eden Fahrettin Keleştimur, şöyle konuştu; "Ramazan ayında sofralarımız çeşitli yemeklerle süsleniyor. Özellikle İç Anadolu Bölgesi ve Kayseri mutfağında hamur işi yemekler önemli yer oluşturuyor. Mantı, börek, yağlama, kete, baklava sevilerek yenilen yemek ve tatlılar arasında. Özellikle kalp ve damar rahatsızlığı bulunanların iftar vakitlerinde beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Hamur işi yemeklerden kaçınmalı, iftar saatinde midelerine aşırı yüklenmede bulunmamalıdırlar. Bu tür rahatsızlığı bulunup da, beslenmesine dikkat etmeyenler kalp krizine yakalanabilir. Bizim doktor olarak bu tür hastalara önerimiz, beslenme konusunda doktor tavsiyelerine mutlaka uymaları, oruç tutuyorlarsa iftarda fazla yememeleri ve yediklerine dikkat etmeleridir. İftarda hamur ağırlıklı yemekler ve mideye aşırı yüklenmelerden sadece kalp damar rahatsızlığı olanlar değil, sağlık durumları normal olanlar da kaçınmalı, aşırı yağlı yiyeceklerden, abur cubur beslenmelerden uzak durmalıdır."

Öte yandan, kalp hastalıkları ve kalp krizinde sigara, alkol ve stresin de önemli etkenler arasında yer aldığını bildiren Prof. Dr. Keleştimur, aşırı kilo alımı ve hareketsizlikten mutlak olarak kaçınılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious